!
Събота, 19 Юли 2025
19
ян
1
 

Най-големият проблем в психиатричните болници - липсата на контрол

Пациентите в психиатриите гладуват и не получават адекватно лечение, стана ясно от доклад на омбудсмана

Петък, 19 Януари 2024 | 10:51:10 Надежда Ненова
1

Липса на психиатри и специализиран персонал и липса на контрол в държавните психиатрични болници бяха основните изводи от първото заседание на временната парламентарна комисия за защита на правата на психичноболните пациенти и изготвяне на законодателн

Липса на психиатри и специализиран персонал и липса на контрол в държавните психиатрични болници бяха основните изводи от първото заседание на временната парламентарна комисия за защита на правата на психичноболните пациенти и изготвяне на законодателни промени, които да ги гарантират, което се проведе снощи. И депутатите, и гостите на комисията бяха категорични, че проблемите в стационарната психиатрична грижа не могат да бъдат решени само с по-добро финансиране, а е необходима цялостна реформа. Припомняме, че държавните психиатрични болници не са търговски дружества и се контролират директно от Министерството на здравеопазването. 

На заседанието беше решено да се проучи докъде е стигнала реализацията на националната стратегия за психично здраве, да се изготви информация какво е свършено във връзка с доклада на Комитета за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото отношение и наказание към Съвета на Европа, както и да се изготви анализ на съответствието на националното законодателство с европейската рамка както от независим юрист, така и от Министерството на здравеопазването, от МТСП и от Министерството на правосъдието.

Докладът на омбудсмана, обобщаващ проверките, извършени в психиатричните болници в Бяла, Раднево и Ловеч, предизвика разгорещена дискусия в комисията, от която стана ясно, че изтъкнатите в тези болници проблеми обхващат почти всички държавни психиатрични болници (ДПБ) в страната, а престоят на пациентите в тях по-скоро ги разболява, отколкото лекува.

Какво показа докладът на омбудсмана

Най-голямото нарушение – срещу правото на живот, безспорно е смъртта на пациент при пожар в Ловеч. 25-годишният пациент е бил изолиран в продължение на 9 часа и е бил имобилизиран (вързан) за четирите крайника за почти 6 часа. „Пациентите често преживяват изолацията като наказание, поради болезнени и некомфортни за тялото практики като връзване, но и поради чувството на унижение от невъзможността да ползват сами тоалетна, да се придвижат в пространството, да използват телесната си експресия, да заемат удобна поза за сън“, се казва в доклада на омбудсмана. От него става ясно още, че въпреки че ДПБ-Ловеч е единственото лечебно заведение в страната, в което има създадена „мека стая“, с цел да бъде спестено това унижение, за този пациент тя е била използвана като наказателна стая.

Пациентът не е имал прояви на агресия и автоагресия през цялото време на лечението си. Поради това не е ясно кое е наложило прилагането на толкова крайни принудителни мерки, а именно три пъти връзване за четирите крайника и 10 часа изолация в една стая („мека стая“) в един и същи ден. Според омбудсмана е необходимо да бъде променена Наредба № 1 от 28 юни 2005 г. за реда за прилагане на мерки за временно физическо ограничаване при пациенти с установени психични разстройства, тъй като противоречи на Конвенцията против изтезанията и други форми на жестоко, нечовешко или унизително отнасяне или наказание към ООН и Европейската конвенция за предотвратяване на изтезанията и нечовешкото или унизително отнасяне или наказание към Съвета на Европа. В Наредбата не е разписано след като е назначена една мярка имобилизация (връзване) за 2 часа, това означава ли, че 5 минути след като е изтекла мярката пациентът отново може да бъде вързан неограничен брой пъти. Така също, когато човек е бил изолиран за 6 часа, не е разписано колко пъти може да се продължи тази мярка за по още 6 часа. На практика, човек може да бъде изолиран всеки ден в продължение на 15 дни почти без прекъсване на мярката.

Екипът на омбудсмана е установил, че след възникналия пожар не е извършвана проверка от контролните органи на Министерство на здравеопазването, а пациентите, които са били преки свидетели на пожара, са преместени в други отделения, болници и центрове от семеен тип.

В Раднево и Бяла проверяващите са установили трайно недохранване на пациентите, като в Бяла стойността на един храноден е 2,76 лв., за което е уточнено, че това е само стойността на закупените хранителни продукти, а в Раднево стойността е намалена от 3,15 лв. през 2022 г. на 3,02 лв. през 2023 г. като пациентите получават месо веднъж седмично, липсва десерт, както и пресни плодове и зеленчуци. В Раднево се отчита и намаляване на стойността на лекарствата. Един лекарстводен за 2021 г. е бил 2,01 лв., а през 2023 г. - 1,57 лв. 

Отчетен е и недостатъчния брой медицински персонал. В Бяла лекарите са 8, но не всички са със специалност психиатрия, специалистите по здравни грижи – 35, има един психолог и 88 души друг персонал, които се грижат средно за 150 пациенти. В Раднево общата численост на персонала на болницата е 164 души, от които 19 висш медицински персонал, включително директор; 66 души среден медицински персонал, двама психолози, трима социални работници, един рехабилитатор и трима трудотерапевти. Лекарите със специалност „психиатрия“ са девет. Средният брой на пациентите е 250.

Отчетен е и фактът, че често психиатрите извършват социална дейност спрямо пациенти, които нямат къде другаде да отидат. Най-дългия престой на пациент е 4 години в болницата в Бяла.

Препоръките на омбудсмана към министъра на здравеопазването са до края на 2024 г. всички болници, които ще продължат да функционират, да бъдат приведени в съответствие с изискванията на Закона за лечебните заведения и на Наредба № 24 за утвърждаване на медицински стандарт „Психиатрия“.

Омбудсманът подчертава, че един от най-сериозните проблеми в държавните психиатрични болници е липсата на контрол от страна на държавните институции. Според доклада историческият бюджет е система, която е действала преди времето на здравното осигуряване и е остаряла. При този бюджет няма пряка връзка между обема и качеството на извършените медицински дейности и постъпващите средства. Поради тази причина ДПБ не се проверяват от Националната здравноосигурителна каса, а Изпълнителна агенция „Медицински надзор“ ги проверява само при подадени жалби от пациенти, което е рядкост.

Коментарите

Съдия Владислава Цариградска от Окръжен съд – Плевен заяви, че в момента законът не позволява съдът да контролира начина на изпълняване на решението, а само дали се изпълнява. Тя посочи като най-чести нарушения правото на живот, забраната за малтретиране, правото на личен живот, но допълни, че липсата на контрол е резултат от законодателството, което позволява да се сключва споразумение между прокурора и нарушителя, което почти винаги е в ущърб на жертвата. Тя допълни посочените факти в доклада на омбудсмана, като посочи, че в болницата в Раднево има лавка, чийто собственик плаща 3000 лв. наем на лечебното заведение, а цените на стоките, продавани там, са като в най-луксозните заведения в центъра на столицата и съответно пациентите не могат да си ги позволят. В същото време тази лавка е единствения хранителен магазин, до който те има физически достъп.

Психиатърът Владимир Сотиров заяви, че в болниците има най-много предпоставки за злоупотреби и затова увеличаването на средствата за психиатричната помощ няма да реши проблемите там. Според него трябва да бъдат въведени стандарти за качество в извънболничната, а и в болничната помощ – времето, което да е отделено за индивидуален терапевтичен контакт с всеки пациент.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
VWXA

Гост 21.01.2024 15:12:06

Контролът е най-използваният инструмент в родното здравеопазване. Контролът на контрола е най-доходоносното.


Всичко за коронавируса
Още новини
Над 9000 души сдвоиха телефоните си с приложение еЗдраве от началото на месеца
19.07.2025 09:43:45

Над 9000 души сдвоиха телефоните си с приложение еЗдраве от началото на месеца

Над 9000 българи получиха достъп до електронните си здравни досиета от началото на месеца. Кампан ...

Окончателно приеха измененията на Международните здравни правила на СЗО
18.07.2025 19:11:56 Надежда Ненова

Окончателно приеха измененията на Международните здравни правила на СЗО

След вяли дебати народните представители приеха и на първо, и на второ четене измененията на Межд ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...