!
Четвъртък, 25 Април 2024
25
юли
16
 

Министър Ананиев:

Най-същественият проблем в здравеопазването ни е недостигът на медицински сестри (Обновена)

Проблемът с кадрите в системата на здравеопазването е по-съществен от проблема с финансирането, смята Нигяр Джафер

Четвъртък, 25 Юли 2019 | 12:11:00 Надежда Ненова, Маргарита Иванова
16

Най-същественият проблем в българското здравеопазване е недостигът на медицински сестри. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев от парламентарната трибуна днес по време на разискванията по питане от група народни представители от БСП от

Най-същественият проблем в българското здравеопазване е недостигът на медицински сестри. Това каза министърът на здравеопазването Кирил Ананиев от парламентарната трибуна днес по време на разискванията по питане от група народни представители от БСП относно политиката на Министерството на здравеопазването по отношение на кадровото обезпечение с медицински специалисти.

Министърът цитира данни на НСИ, според които осигуреността с лекари към 31 декември 2018 г. е 42,4 на 10 000 души (при средно за ЕС – 35,1 на 10 000). Налице е и сериозно увеличение, почти 2,7 пъти, в броя на лекарите до 30-годишна възраст – от 1 156 през 2014 г. на 3 100 през 2017 г. Регионалните различия при разпределението на лекарите в страната обаче са в рамките на 2,4 пъти. Нисък е и процентът на общопрактикуващите лекари е нисък (15%) в сравнение със средноевропейската стойност за ЕС (23%).

По думите му всяка година

броят на завършилите лекари е по-голям от броя на завършилите медицински сестри,

което е една от причините в България да има драматичен недостиг на тези кадри.

„В сравнение с държавите-членки на ЕС осигуреността с медицински сестри в България е ниска, като страната ни е на едно от последните места в ЕС по този показател. Рязък спад в броя на работещите медицински сестри в България се наблюдава през 2000 г., когато броят им намалява с повече от 30% (от 45 252 през 1999 г. на 31 479 през 2000 г.). Най-ниската си стойност този показател отбелязва през 2002 г. (когато упражняващите професията си медицински сестри в страната са 28 508), а през следващите години е налице тенденция за слабо увеличение, като по данни на НСИ към 31.12.2018 г. е 30 589. “, каза министърът.

По думите му обективните причини за недостига на медицински сестри са застаряващото население и увеличаването на хроничните заболявания, които изискват повече здравни грижи от една страна и застаряването на самите медицински сестри, аналогично на населението, което обслужват, от друга страна.

„За оптималното функциониране на здравната система е необходимо съотношението медицински сестри/лекари да е поне 2:1. Към 31 декември 2018 г. по данни на НСИ

съотношението медицински сестри/лекари е едва 1,03:1

(30 589 медицински сестри и 29 667 лекари). Съответно за да се постигне минимално необходимото съотношение между завършилите медицински специалисти, следва броят на студентите по специалност „медицинска сестра“ да надвишава поне 2 пъти броя на студентите по „медицина“. През последните 18 години е налице трайна практика да се утвърждават повече места за студенти по „медицина“ отколкото за студенти по специалност „медицинска сестра“, съответно след 2000 г. всяка година броят на завършващите лекари е по-голям от броя на завършващите медицински сестри“, каза министърът.

Той обаче уточни, че крайната цел да бъде достигнато съотношение между студентите по специалност „медицинска сестра“ и „медицина“ 2:1, съответно годишният брой студенти по специалност „медицинска сестра“ да е около и над 1 500, не може да бъде постигната отведнъж поради непривлекателността на професията.

„Стимулирането на интереса на младите хора към професията „медицинска сестра“ може да бъде постигнато чрез целенасочени въздействия върху отстранимите причини за отлива от професията. Усилията следва да са насочени към подобряване на работната среда и оптимизиране на персонала в лечебните заведения с цел намаляване на свръхнатоварването на медицинските сестри, създаване на възможности за реално професионално развитие,

утвърждаване статута на медицинската сестра като равностоен партньор

в медицинския екип, достойно представяне на професията в обществото от институциите и от медиите. Посочените мерки излизат извън компетентността на Министерството на здравеопазването, затова привличането и задържането на медицински сестри в професията е комплексен надинституционален проблем, който изисква съвместни усилия на различни институции“, каза още министърът.

В отговор депутатът от БСП проф. Георги Михайлов заяви, че повече от 55% от лекарите в страната са на възраст над 55 години, само 9% са под 30 г. и едва 25% - под 45 години. „Когато липсва средното поколение, се създава вакуум във всяка служба и тя не може да изпълнява своите професионални функции. Заради изтичането на професионална кръв от лекари, се стигна до кадровата криза. С една наредба проблемите на кадровата криза няма да се решат. У нас липсват над 10 000 медицински специалисти. По данни на НСИ над 90% от медицинските сестри са в пенсионна възраст в момента. В същото време, повече от 90% от сестрите напускат страната ни, когато завършат образованието си“, каза проф. Михайлов.

Той допълни, че в 90% от населените места в страната няма нощна аптека, а над 10 000 населени места в България изобщо нямат аптечно обслужване.

„Най-тежките проблеми са по отношение на чисто кадровия дефицит. Неонатолозите са малко над 40 в страната, а детските хирурзи – едва 28. Смъртността в някои региони у нас е като по време на военни действия, което пряко корелира с недостатъчния брой на лични лекари. Хората искат промяна на управлението на системата, а не на дофинансирането й. Трябва да се намери ресурс и Народното събрание сериозно да помисли за финансовото обезпечаване на медицинските кадри в България. Две минимални работни заплати за медицинските сестри не са достатъчни, след като те отиват в Италия за заплата от 3000 евро. Необходима е

методика за оценка на труда на всички медицински специалисти

Ако тя не бъде въведена, да се разчита на това, че болниците със своя оборот ще може да осигурят финансовото заплащане на труда на работещите там, няма как да се случи“, заключи проф. Михайлов.

Д-р Нигяр Джафер, депутат от ДПС, също каза, че проблемът с човешкия ресурс и с кадрите в системата на здравеопазването е по-съществен от проблема с финансирането и оборудването на лечебните заведения.

„Може да осигурим най-съвременната техника, ако обаче няма кой да работи с нея, това е безсмислено. Колко е очакваният недостиг на кадри у нас за следващите 5-10 години? На този въпрос искаме да чуем отговор. По данни на ЕК

за 2020 г. ще има недостиг на 970 000 медицински специалисти

- 250 000 лекари и 500 000 – медидински сестри“,  заяви д-р Джафер.

Тя даде пример с Шуменското село Бяла река, където работи джипи на 85 г., с Кюстендил, където от 480 лекари, едва 12 са на възраст под 35 г. Депутатът от ДПС допълни, че Центърът за „Спешна помощ“ в София не може да окомплектова своите екипи поради липсата на кадри. Необходими са 30 екипа за столицата, а работят 19 екипа максимум.

„Бърнаут синдромът днес е ежедневие за много голяма част от медицинските специалисти. Александровска болница има клиники, в които всяка седмица напускат по 2 медицински сестри и отиват да работят на Запад. Ръководителите на клиниките не могат да си направят графика, за да се случи нормалната терапевтична практика. Не е нормално у нас да се специализира по-трудно, отколкото в Германия. В този смисъл ние приветстваме усилията на МЗ да промени Наредбата за специализациите. Хубаво е, че тя вече е публикувана в Държавен вестник. Ние не смятаме, че намесата на държавата е нещо лошо, ако се намесва, когато е необходимо, в разпределението на млади лекари по региони. И в най-развитите страни има държавна регулация, но има и баланс, съобразен с нуждите“, допълни д-р Джафер.

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
#nVr

Да, да, ама не! 05.08.2019 00:27:59

И най-очакваното действие е профсъюзите в колаборация с мафията е да започнат да уволняват. ------> https://www.facebook.com/MayaIlievaMC/posts/2373529952716441

Гост 31.07.2019 21:41:37

50 млн. лв., с които да се гарантират 950 лв. заплата за медицинските сестри, е добра новина, която подхожда на вестник отпреди 25 години, когато министерството на здравеопазването наистина финансираше целево заплатите по единна щатна таблица на всички специалисти по здравни грижи и на всички лекари в България.

Гост 31.07.2019 21:23:08

„Ние сме оптимисти, че с добра болнична хигиена, която включва ранна идентификация и изолиране на пациенти, пренасящи тези бактерии, можем не само да забавим разпространението на тези патогени, но и да ги контролираме успешно. Това не може да се случи без медицински сестри

Гост 31.07.2019 21:20:12

Повече здравни фондове ще разпределят парите, с които в момента борави НЗОК и ще има и за специалистите по здравни грижи

Гост 31.07.2019 23:15:21

Ако има долекуване и домашни грижи нещата ще си застанат по местата

Гост 01.08.2019 00:19:20

Някои специалности са на изчезване, неатрактивни с недобро заплащане на специалистите

Скруч 25.07.2019 22:04:05

И Ананиев, и ако и този път пометна или се случи така че да загубя плода си и да остана бездетна заради шайката от кретеноиди, които представляваш, повярвай ми, светът ще ти се стори малък!

Скруч 25.07.2019 21:59:53

И знаеш ли Ананиев пред несигурността в чужбина и стреса там, първоначално, мисля да избера да се преселим, за да може децата ни да растат нормално, а не като скотове тук. Защото простотията на местните психопати ми е ясна, действията им са предсказуеми, благодарение на ограничения им мисловен потенциал, на което съм станала свидетел и потърпевша през годините и за което съм имала възможности да съдя тази пародия на държава в Страсбург.

Скруч 25.07.2019 21:41:40

Ананиев, да не би планът ти за решаване на проблема да включва да преквалифицираш лекари в медицински сестри, като ги държиш години без работа в родината им, при условие, че дипломите им са преведени и легализирани и знаят езици, и биха могли по всяко време да отидат в чужбина? Знаеш ли, лично аз седя тук само защото искам да имам деца. Но не искам да родя тези деца в тая пародия на държава. Искам да имат истинска родина, в която държавата полага грижи и отговорност за гражданите си, а не като тук- бременна, да работя на граждански договори до раждането, като рискувам живота им, да имам минимално майчинство, по време на което отново да практикувам, за да не търпят лишения децата ми. Такова варварство и такава простотия Ананиев няма никъде по света. И то на фона на демографския срив? Ти човек ли се Ананиев или лукова глава? И аз наистина обмислям да сложа край на мъките си тук и да отида с любимите си хора някъде далеч от тук, където има закони, правила и държава

!!! 25.07.2019 21:24:56

Според мен на всеки шест месеца от заемане на поста си, властимащите у нас трябва да минават преглед от психиатрична комисия, която да дава експертна оценка дали са годни да изпълняват задълженията си. Нещо много психопати и пернати се навъдиха, които спокойно се разхождат по пътищата и унищожават живота на мирните граждани по причина на скапаната съдебна система и наличния анархизъм, както и девизът имам пари, мога всичко, да се опита някой да ме хване за шлифера, ако му стиска. Ей затова хората мигрират, защото няма ясни правила и не се спазват. Защото управляващите са си сложили розовите очила и живеят само в техния измислен свят и не виждат по-далеч от носа си. Да идеята е ясна, да доразсипете здравеопазването и както днес няма мед сестри и има недостиг на лекари, в бъдеще да няма и лекари. И това ви го диктуват банките, на които дължите кредите заради скапаната си политика и съсипването на икономиката, и натрупването на заеми и лихви, които нямат изплащане. Но защо трябва да плащаме ние? Защо не платите цената вие, които съсипахте държавата? Кой ще ви хрантути ако дружно напуснем и отидем в нормалния, цивилизован свят, с ясни правила и закони? Е, няма такава държава и такива прости управници! Чудно докога ще търпим и ще ни лазите по нервите?

Гост 25.07.2019 17:55:54

Под лицемерната загриженост на министъра, прозира отговора, който популистки премълчава, а именно - ако ни позволите да закрием половината болници ще има достатъчно и лекари, и сестри, и акушерки. Ама нейсе, всякакви други похвати пробваха и пробват през годините, да принудят болниците да се самозакрият - лимити, здравни карти, свръх изискващи стандарти(медицински и финансови) и свръх мониторинг и контрол.

Гост 25.07.2019 18:15:09

Абсолютно точен коментар! В десятката!

Гост 25.07.2019 14:38:03

Най-големият проблем е заплащането г-н Ананиев! И не се правете, че не го разбирате! Застаряващо население има, защото младите бягат навън. И докато няма адекватно заплащане, няма да има и медицински специалисти.

СУДЖУЦИТЕ 25.07.2019 12:59:42

Знаех си аз, това е най-големият проблем.

999 25.07.2019 12:24:37

Най-големият проблем на здравеопазването ни е КИРИЛ АНАНИЕВ. А, и шефът му.

чукча 25.07.2019 12:16:32

Лекарите са 31 000 само по регистър на БЛС, който включва и пенсионери, администратори, в чужбина и пр. - реално работещите лекари са наполовина.


Всичко за коронавируса
Още новини
Разпределиха ресорите на зам.-министрите
24.04.2024 17:56:24

Разпределиха ресорите на зам.-министрите

Разпределени са ресорите на заместник-министрите на здравеопазването от екипа на служебния минист ...

МЗ: 387 са официално съобщените случаи на коклюш у нас
24.04.2024 17:29:26 Невена Попова

МЗ: 387 са официално съобщените случаи на коклюш у нас

Официално съобщените случаи на коклюш в страната са 387. Това каза пред журналисти д-р Кремена Па ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...