Районната здравноосигурителна каса в Бургас, съгласно чл. 440, ал. 4 от Националния рамков договор изисква от болниците да предоставят на хартиен носител всякаква документация при проверки. Това включва всички лицензи, сертификати, графици, договори с лекари, декларации и т. н.
В случая обаче става въпрос за абсолютно всички документи, които вече са подадени в началото на годината и касата би трябвало да ги има. Освен това самите лечебни заведения при промяна на обстоятелства са задължени да информират регионалните каси.
Ако се погледне точката на договора, това е стриктно изпълнение на буквата на закона. Реално обаче по този начин лечебните заведения се затрудняват изключително много, тъй като това са десетки и стотици страници, които трябва да бъдат сканирани и изпратени, при условие, че повечето от тях вече са подадени към регионалната каса. И всичко това трябва да бъде правено отново и отново при всяка една проверка на институцията.
Това породи напрежение сред болниците към директора на касата, тъй като самото отчитане отнема много повече време и за повечето документи е безпредметно. Според засегнати целият този документооборот, особено пък и на хартиен носител, затруднява неимоверно много самите болници и те го окачествиха като административен тормоз.
Те дадоха пример как лиценз за образна диагностика има давност 10 години и няма никаква нужда до изтичането на този период той да се представя на всяка проверка.
От лечебните заведения изрично казаха, че подкрепят проверките и това е правилният начин да се осъществява контрол в системата, но те да бъдат извършвани така, че да не се затрудняват изпълнителите на болнична помощ с излишна бумащина.
Този начин на проверки буди и недоумение особено на непрекъснатите призиви как трябва да се върви към дигитализация на системата, за да се облекчи работата и да не се губи излишно време. Подаването и складирането на огромни количества документи единствено забавя и оскъпява чисто административната работа както на регионалната каса, така и на болниците.
Подобни проверки има във всички районни каси в страната, но не се изисква всички документи да бъдат на хартиен носител.
За да се избегне всичко това е достатъчно при проверката да се изискват на хартиен носител единствено документите, които показват някаква промяна в съществуващите обстоятелства към момента.
Решението на този проблем е в ръцете на директора на регионалната каса д-р Лъчезар Томов, който има правомощията да се опита да улесни работата на лечебните заведения, а не да я усложнява допълнително.
Да се пребиват на място
Това не е само в Бургас. Тъпанарите от всички регионални РЗОК искат тези документи при всяко подписване на договори с НЗОК, въпреки ,че 24 години имат същите тези документи в десетки идентични копия в складовете и хранилищата си. А би могло само с една декларация, че здравното заведение няма промени в обстоятелствата на дейност и да се приключи. Нооо, мухълът си е мухъл, скапаната бюрокрация и тъпоумието си върви в тази гнила институция без аналог в ЕС.
Проверяващите контрольори не е нужно да бъдат лекари! Проверка по договор с ясно разписани задължения! И не обиждайте ...бабите.. няколко от тях все още практикуват с покровителството на прекия им ръководител!!!
Глупости. Не може некадърни лица с изгубена правоспособност на лекари някога да проверяват медицинска дейност. Това е само административно-канцеларска проверка иначе. Една здравна институция осигурител (застраховател) трябва да може да проверява медицинската дейност, а не бумагите. Там лицата контрольори трябва да са наясно с медицината, диагностиката ,лечението и да преценяват колко е адекватна медицинската помощ оказана на осигурените лица. Но не- в катуна българия някой си проверява хартии само. Ами затова казваме, че нзок е ФАЛШИВ ЗДРАВЕН ФОНД. Нормалните здравни фондове на Запад не са това жалко подобие като нзок. нзок е не по-вече от ТКЗС със счетоводство. Все едно водопроводчици да проверяват авиатори.
За последните пет години органът по назначаване - НЗОК не е провел нито едно обучение на служителите си, които са контрольори и посещават лечебни заведения.
Не само това - тези чички и лелки в НЗОК, РЗОК са де факто с прекъснати лекарски права и не само не могат да работят като лекари поради технически прекъснат лекарски стаж, но не може и да проверяват като контрольори. Все едни някой със суспендирано свидетелство за правоуправление да те учи как се управлява автомобил по пътищата. Тези хора там нямат курсове за квалификация като лекари и не могат да работят в здравната система освен като санитари, където не се изисква квалификация.
Моментално засегнатите могат да заведат дела за обезщетения за всички вреди по чл.2 ЗОДОВ, по ОРЗД/GDPR 2016/, а Държавата Регресен иск към съответния ̀ чиновник.Има достатъчно ясни и задължителни решения на Съда на ЕС-Люксембург