Сряда, 15 Януари 2025
25
февр
 

Наредба регламентира плащанията за лечение в чужбина

Понеделник, 25 Февруари 2019 | 13:50:05


Държавата ще плаща на децата медицинските изделия, високоспециализирани апарати/уреди за индивидуална употреба, диетични храни за специални медицински цели и лекарствени продукти, които не са включени в Позитивния лекарствен списък, но ще е нужно предв

Държавата ще плаща на децата медицинските изделия, високоспециализирани апарати/уреди за индивидуална употреба, диетични храни за специални медицински цели и лекарствени продукти, които не са включени в Позитивния лекарствен списък, но ще е нужно предварително одобрение. Това става ясно от проекта на Наредба за медицинските и други услуги по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето и за реда и условията за тяхното одобряване, ползване и заплащане, публикуван за обществено обсъждане.

С проекта се предлага услугите както за възрастни, така и за деца, за които ще се заплаща по реда на наредбата, да обхващат трансплантация на органи и хемопоетични стволови клетки в лечебни заведения в чужбина, в случаите, когато не се извършва или не може да се извърши своевременно в България.

„Включването на трансплантацията в обхвата на услугите по наредбата се базира на преценка на развитието на системата и организацията на трансплантацията в страната. Като приоритет на държавата, трансплантацията се осигурява на българските граждани за сметка на държавния бюджет“, пише в мотивите за предложените изменения министърът на здравеопазването Кирил Ананиев.

„За лицата над 18-годишна възраст в обхвата по наредбата е включено и всяко друго лечение в чужбина, което е извън обхвата на задължителното здравно осигуряване и което се осъществява чрез конкретен необходим за конкретния пациент метод, който не се прилага в страната, но е приложим и с доказана ефективност в световната медицинска практика“, пише още министърът.

По думите му така се преодолява риска пациент да бъде оставен без лечение по причина, че в страната не е развит известен иначе в световната практика метод за лечение и той е нужният на пациента метод. „Основна причина за невъвеждането на определени методи в българската медицинска практика е сравнително малкият размер на страната и населението, което не позволява квалифициране, поддържане на квалификацията, натрупване на опит у практикуващите, отчитане на резултати при пациентите и не на последно място – постигане на ефективност на средата и обслужването“, пише в мотивите.

За децата услугите, които се предлага да бъдат заплащани, обхващат и възможности за лечение в чужбина с диагностични и лечебни процедури, за които няма условия за своевременното им извършване у нас. „Това гарантира правото на всяко дете, независимо от възможностите, предоставени от лечебната мрежа у нас към конкретния момент, на достъп до необходимото му лечение, с което да бъде преодолян риска дете – български пациент да бъде оставено без навременно лечение, което би могло да му се осигури в друга държава. Предоставена е възможност за заплащане и до 3 контролни прегледи при посочена необходимост от лечебното заведение, в което е лекувано детето“, пише министърът.

В проекта на наредба е предвидено в обхвата на медицинските дейности за деца да бъде включено и заплащането на услуги, подпомагащи лечението им в страната. В тези дейности е включено лечението на редки заболявания, заплащане на медицински изделия, високоспециализирани уреди/ апарати за индивидуална употреба, диетични храни за специални медицински цели и лекарствени продукти.

Немедицинските услуги, които ще бъдат заплащани от държавата са заплащане за детето и един негов придружител на транспорт, престой и устен превод при необходимост. Предвижда се възможност за заплащане за транспорт и престой и на лекар-придружител при доказана медицинска необходимост. Предвидена е и възможност за финансиране на участието на чуждестранни медицински специалисти в диагностични и лечебни процедури и трансплантации в България.

С целия проект на Наредбата може да се запознаете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
wNhb


Всичко за коронавируса
Още новини
Окончателно: Депутатите приеха удължителния бюджет
15.01.2025 19:19:12 Надежда Ненова

Окончателно: Депутатите приеха удължителния бюджет

Народните представители приеха удължителния бюджет, с който се урежда събирането на приходите и и ...

ЕК представи мерки за укрепване киберсигурността на здравния сектор
15.01.2025 17:42:17

ЕК представи мерки за укрепване киберсигурността на здравния сектор

Европейската комисия представи план за действие на ЕС, насочен към укрепване на киберсигурно ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...