Литовски туристи платиха близо 1500 лв. за посещение на болното им дете при лекар, който работи в хотел в курорта „Златни пясъци“. Майката на детето разказа, че след като то поддържало температура в продължение на 4 дни и се е оплакало от болки в гърлото, ухото и носа, се е наложило да посетят лекар. В аптеката, от която са купили лекарства, им препоръчали да отидат при д-р Здравко Дамянов, който работи в хотел в курорта „Златни пясъци“. Лекарят е прегледал детето, казал, че трябва да се върнат пак след два дни. Сумата за плащане след двете посещения е 1450 лв.
Пред bTV д-р Здравко Дамянов заяви, че финансовата политика за „продукта здраве“ се определя от други институции, а за него единственото важно е здравето на пациента.
„Постъпил е такъв пациент при нас, прегледан е и му е изписана терапия. По думите на майката тя е започнала със собствено лечение, което в случая единствено и само усложнява статуса на детето й. По незнайни за мен причини, въпреки че това дете през годините многократно е страдало от подобни състояния, тя предприема собствено лечение. Това е личен неин избор. За последен път е детето е имало този проблем преди два месеца в Турция“, каза той.
Детето отива в кабинета с температура, силни болки в гърлото, които се разпространяват към двете уши, и хрема. „Назначено е петдневно лечение, а не е просто преглед, и детето минава на контролиране и проследяване следващите дни. След контролния преглед се откри и ушна кал и беше направена лечебна промивка. Не се говори за подобряването на лечението, а се говори само за финансовата част, което е несериозно“, каза още д-р Дамянов.
Той заяви, че ако не е била предприета терапията, детето е щяло да отиде вероятно в друга болница. И видя интрига в „българската следа“, която е в лицето на приятел на семейството от Литва.
„Всичко е законно, а здравеопазването е безценно. Детето се подобри след предписаната терапия. Става дума за многократно страдание“, подчерта лекарят.
Той обясни, че на българи пари не взима, а при въпрос дели ли пациентите си, той отговори, че не ги дели, защото българи не отиват при него на „Златни пясъци“. Ценоразписът пък бил поставен зад гърба му в неговия кабинет.
Пред Нова телевизия адвокатът по медицинско право Мария Шаркова каза, че всяка година възникват такива казуси по Черноморието и нищо не се променя.
„Когато медицинските центрове работят без договор със НЗОК, те могат да определят каквито цени поискат. В нормативните актове няма регулация как се формират цените, също така няма и таван. В медицинските центрове обаче трябва да има поставен ценоразпис на публично място, а пациентите имат право и да бъдат информирани по разбираем начин за стойността на услугата изначално, за да си направят сметка дали имат възможност да си позволят този „лукс“, каза тя.
„Когато се определят цени за медицински услуги, те трябва да са реално извършени. Не може да има два ценоразписа – за българи и чужденци. А защо няма регулация на цените, не мога да отговоря“, каза още Мария Шаркова.
За всички е ясно, че нашето първенство не може да се мери във финансов аспект с големите западноевропейски шампионати, а дори и с повечето първенства от Централна Европа. Ограничени от финансовите си възможности, понякога е трудно за нашите отбори да привлекат наистина качествени чужденци, но все пак да се каже, че индивидуална класа в нашето първенство отсъства би било погрешно. В българската Първа лига има играчи, които определено можем да кажем, че получават солидно възнаграждение. Такива за настоящия сезон са: Матиас Фаетон – 35 000 евро на месец Руан Секо – 35 000 евро на месец Дюкенс Назон – 30 000 евро на месец Юрген Матай – 30 000 евро на месец Ноа Сонко Сунберг – 25 000 евро на месец Тобиас Хайнц – 20 000 евро на месец Ивайло Чочев – 15 000 евро на месец Рикардиньо – 10 000 евро на месец Ивелин Попов – 8 000 евро на месец
Интересно, ако на 5 годишното ви BMW му се разболее бензиновата помпа, започне да прекъсва запалването, и вземе че СПРЕ да пали, насред почивката ви на Златните пясъци, колко ли ще струва смяната и, заедно с диагностика на проблема и смяна на релето на горивната помпа ( задължително в подобни случаи)? Журналята дали биха се поинтересували за подобен казус, и дали 700 евро биха ви решили проблема?
Шаркова, има ли регулация на адвокатските цени. Касови бележки давате ли?.
Литовците не са се оплакали от цената. Те са евроатлантици. Застраховката им я покрива. Оплакал се е някакъв русофилски Ганю.
Плюйте, плюйте, нещастни “журналисти”. След някоя година ще молите с пари да бъдете прегледани и лекувани, ама няма да има кой да ви ги вземе.
Отиваш в частен кабинет, без договор с НЗОК, в лобито на хотел на Златни пясъци. Съветските подлоги са възмутени, че не са платили само една потребителска такса от 2.90лв!!!
140 рубли...
Е щом 'поддържало температура в продължение на 4 дни и се е оплакало от болки в гърлото, ухото' ОЧЕВИДНО е че не е ушна кал както елелментарните журналисти алармисти и сензационисти си драскат в изданията .Очевидно е ,че е остър катарален или гноен отит. И да лекарският преглед, диагноза и лечение струва повече много повече от този на маникюристката както сте си свикнали и както червената тълпа вее свиканата от наглата комунистическа партийна класа възмутена от лекарите, които утре няма да имат