„България все още няма официално приет план за борба с инсулта и тази липса ни отрежда последното място в ЕС, но все пак започнахме да вървим по един път, от който няма връщане назад“. Това каза на пресконференция в столицата доц. Росен Калпачки, основател и член на УС на Българското дружество по инсулт.
Той бе категоричен, че през последните 1-2 години се наблюдава по-голяма чувствителност на обществото към проблемите на това тежко социалнозначимо заболяване и неговите последици. Има и положителни промени в отношението на институциите по отношение на подходите за по-ефективна организация на превенцията, диагностиката и съвременното лечение на инсултите, в помощ на специалистите е и една силна и добре работеща пациентска организация.
По думите му промените в клиничната пътека за лечение на инсулт категорично подобряват достъпа на пациентите до лечение и улесняват в значителна степен медиците, които са ангажирани с този процес.
„За първи път от 17 години има промени не само във финансирането, но и в структурата на клиничната пътека. Позитивен знак е и това, че тромболизи се правят във все повече неврологични отделния на областните болници, спешното лечение на инсултите обаче присъства единствено в медицинския стандарт „Спешна медицина“, но не и в стандарта „Нервни болести“, коментира доц. Калпачки.
Той поясни, че България от 2021 г. е поела ангажимента да работи по Европейския план за борба с инсултите до 2030 г., което я задължава да подготви свой национален план и да предприеме стъпки за реализиране на посочените цели – намаляване на инсултите с 10% до 2030 г., осигуряване на съвременно лечение на 90% от пациентите, независимо от това къде живеят, при това в режим на обслужване 24/7, а така също и да бъде осигурена оптимална логистика за транспортиране и незабавно поемане от специализираните екипи в следващото ниво – stroke-центъра.
„Вървим в положителна посока, но по много тънък лед“. Така описа актуалната картина на борбата с инсулта у нас д-р Филип Алексиев, председател на Българското дружество по инсулт.
Той и колегите му настояха областните болници да бъдат първични центрове за лечение на пациенти с инсулт, а онази част от пациентите, които имат нужда от високотехнологично ендовускуларно лечение – тромбектомия, да бъдат транспортирани до шестте stroke-центъра, които се предвижда да бъдат изградени в страната.
Сред сериозните проблеми невролозите откроиха все още трудната комуникация между спешните центрове и болниците, липсата на подготвени кадри, привличането на млади невролози и обучението им за прилагане на модерното лечение с тромболиза.
По данни на Българското дружество по инсулти въпреки че тромболизата у нас е въведена през 2005 г., едва 3% от нуждаещите се получават това лечение. Останалите пациенти, засегнати от инсулт, са закъснели в лечението, тъй като поради различни причини не са стигнали навреме до специализирано звено, разполагащо с подготвени специалисти в режим 24/7.
За деня ти малко представа за реалността в Англия националната игрална система тази година отчети че около четири процента от инсултите се лекуват с фибринолиза и се надяват до 10 години да достигнат 7% основната причина за това е изискването засега пациента да достига до центъра с голям опит за под четири часа което е абсолютно нереалистично в цяла Европа и у нас за години напред
А защо считате че някои я е убил целенасочено......най честата причина за не малката смъртност в ортопедия е белодробна емболия, 70% смърт.......след това пневмония при фрактури на възрастни......безсмъртни няма...... Ако вие наистина вярвате че в болницата хората биват убивани като зайци просто спрете да ходите там точка идете на гробищата огледайте некролозите всичките ли са лекарски грешки ама наистина ли
Аз получих инсхомоче. инсулт медиците ми помогнаха но не ме излекуваха напълно сега съм на хапчета като превенция спане ме повтори 6 дни е болница и 3 контролни прегледа и до тук от медиците хапчета нонстоп всеки ден.А ПЪЛНО ИЗЛЕКУВАНЕ !?
Абсолютно несериозно и наивно и да се счита че можете да бъдете излекувани от всичко всъщност повечето болести изобщо не са личими а биха могли да бъдат правени поносими така че се радвайте че изобщо сте на този свят и можете да пишете съобщение тук
Прост и търпелив народ сме и ето го резултата.
Вкарах майка ми за счупен крак,върнаха ми я починала-виновни няма! Поне десет от съседите споделят подобни случаи..Докога болниците ще са търговски дружества-шефовете им всички са милионери ?
В Метика Русе занесах майка на крака,десет дена я държат с 200 кръвно по пет шест пъти на ден вдига кръвното на 200 крак Ръка изтръпване и губи говора.намалят кръвното и всичко се оправя това десет дена. И накрая на инвалидна количка ми я вирнаха с ъс инсулт.Аз я занесах да я излекуват а ми я върнаха със инсулт.
Умишлено оставят хората без помощ. После са техни. И се почва... Неподвижен болен-чудна ксичка с пари!
Дани пийте си хапчета редовно айде замислете се и посочете как от един човек който не получава приходи и не може да си обслужва може да се изкарат пари
Така е ! Вървим по един път от който няма връщане назад , към гробищата !
Оставиха снаха ми с инсулт до София от Бургас да я транспортират с линейка 6 часа , а преди това чакаха 10 часа от Варна специалист за консултация . Лежи вече месец в Пирогов , не умря , но по-добре да беше .
Ама сериозно ли вярвате че няколко хиляди пациента си от България годишно трябва да се разкарват с хеликоптери нагоре надолу това е фантазия
Ами като е била въведена тази тромболиза още през 2005 г.защо оставиха баща ми прав и здрав човек със получен инсулт да умре през 2010г Бавно развиваща държава и още по бавно развиваща се бюрокрация
Преди прокопите първо се информирайте всъщност и до днес фибрино лизата при исхемичен инсулт не е широко налична у нас и няма да бъде налична в следващите 50 години по най-различни причини така че вашите обвинения са абсолютно безпочване едва ли между 2008 и 2010 са направени и пет фибринолизи в цялата страна. Освен това самата фибрино ли за нея абсолютно никаква гаранция за преживяване и ниска инвалидност напротив съвременните резултати от тази фибревилиза у нас е свързана с всъщност висока смъртност ама никой не иска да говори за това
Цялата евроатлантическа система е виновна за инсултите на населението. Мамка ви и боклуци.
Старшинка, сменяй си бельото всеки ден, а не веднъж месечно и ползвай тоалетна хартия, а не вестници, след сране.
Да,да. В любимата ти Русия до всеки мужик има тромболизатор, а до Путин десетина.
Добро утро, кремълски дебил! Да е тежък денят ти, боклук проклет!
Майка ми получи мозъчен кръвоизлив бърза помощ я посети пет пъти и не я закараха в болница като казваха че е вирусна инфекция, майка ми почина заради тяхната некадърност но виновни няма
Русенската областна болница упорито мори болните с инсулт, никакви грижи, никакви адекватно лечение. Титлата си Доцент шефката на отделението въобще няма с какво да защити. Фашизъм...
Щото заплатките на тези, които извършват тромболиза са по 1500 лв. Познавам един такъв млад колега, който започна работа във водеща фармакологична компания с 10 пъти по-висока заплата.
Ами да крадат по-малко управителят на болницата му и ортаците