Недоверието към имунизациите бе официално признато за една от основните опасности за здравето. Световната здравна организация включи този проблем в списъка на десетте глобални заплахи за здравето през 2019 г.
Сред другите заплахи СЗО посочва глобалното затопляне, грипните пандемии, замърсяването на околната среда, ХИВ-инфекцията и др. Отбелязва се, че това не е пълният списък с проблеми. За борба с тях организацията представи нов петгодишен план за работа.
Недоверието към имунизациите „застрашава прогреса, достигнат в борбата със заболяванията, които могат да се предотвратят с ваксини“, посочва СЗО. От там допълват, че имунизацията е един от най-ефективните икономически начини за профилактика, „с оглед на това, че тя предотвратява от 2 до 3 млн. умирания годишно“. Още около 1,5 млн. умирания годишно могат да бъдат избегнати при увеличаване на имунизационното покритие на населението в света.
За пропуските в имунизациите има няколко причини, включително недоверието към ваксините. Американски учени откриха редица „горещи точки“ в големи градове на страната, в които има много неваксинирани деца в училищна възраст. по данни от 2016 г., в Русия недоверието към имунизациите е около 17%. Консервативните политици например в Италия често симпатизират на антиваксиналните движения.
Т. нар. антиваксъри се обявяват срещу изискванията за имунизация – както за себе си, така и за децата си. Броят неимунизирани деца е частично свързан и научно несъстоятелното мнение, че ваксините предизвикват аутизъм.
СЗО отбелязва, че сега в целия свят се наблюдава увеличаване на заболеваемостта от морбили с 30%. Причините за това са различни и вината не е само на недоверието към ваксините. Така или иначе, в някои държави, където заболяването бе пред изкореняване, се наблюдава неговото завръщане.
Отбелязва се, че медицинските работници в областите с високо ниво на скептицизъм по отношение на имунизациите все още имат голям авторитет, затова е необходима тяхната подкрепа за разпространяването на адекватна информация.