!
Събота, 21 Юни 2025
18
септ
 

Неонатологията в МБАЛ – Кърджали с нова апаратура

Понеделник, 18 Септември 2023 | 13:26:06


Отделението по неонатология  в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ – Кърджали получи нов, модерен респиратор за недоносени деца. Апаратурата е закупена със средства от кампанията, инициирана от  Фондация „Нашите недоносени деца

Отделението по неонатология  в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ – Кърджали получи нов, модерен респиратор за недоносени деца. Апаратурата е закупена със средства от кампанията, инициирана от  Фондация „Нашите недоносени деца”, и вече функционира за най-малките пациенти в болничното заведение, съобщават от болницата.

„Апаратът е от  високо поколение с изключително щадящо отношение при функционирането на белия дроб на новороденото. Този апарат подпомага собственото дишане на детето, конструиран е така, че се щади не само белодробната функция, но и се нормализира кръвният поток; предпазва и от много други нарушения, които възникват понякога при изкуствена белодробна вентилация. Наличието на тази медицинска техника дава възможност за подобряване качеството на грижите в нашето отделение и съответно много по-добра неонаталната дейност“, споделя д-р Нурие Шабан, началник на отделението по неонатология.

Средствата, постъпили като дарения в кампанията на Фондацията, са в размер на 45 025 лв. и надвишиха обявената сума за закупуване на респиратора, отбелязват от лечебното заведение. С останалите средства са закупени и предоставени на отделението два перфузора и стол за кърмене.

През 2023 г. в болницата в Кърджали са родени 277 деца, от тях 6 двойки близнаци, недоносените са 49. Отделението е единствено по рода си в цялата Кърджалийска област. 

Ръководството на МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“ АД изказва сърдечни благодарности на всички дарители, отзовали се на кампанията на  Фондация „Нашите недоносени деца”, както и на Фондацията за помощта в полза за здравето на всички бебета, който се раждат и се нуждаят от грижи. „Благодарение на Вас, те ще имат на разположение не само по-добра апаратура в първите дни след раждането си, но и се увеличава шансът за живот на всяко новородено недоносено дете и се дава възможност на медицинските екипи да окажат навременна и качествена медицинска грижа“, отбелязват от болницата.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
PEAD


Всичко за коронавируса
Още новини
Филмът „Да! За живот!“ спечели Специалната награда на Президента на БЧК
21.06.2025 17:12:00

Филмът „Да! За живот!“ спечели Специалната награда на Президента на БЧК

Филмът „Да! За живот!“, посветен на донорството и трансплантациите в България, бе удо ...

Български учени със значимо изследване в областта на генетиката на аутизма
21.06.2025 10:36:34

Български учени със значимо изследване в областта на генетиката на аутизма

Изследователски екип от СУ „Св. Климент Охридски“ публикува научна статия за генетика ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...