Неплатената надлимитна дейност на болниците от 2015 година в размер на над 51 млн. лв. виси като дамоклев меч над съсловието. Това коментира пред Zdrave.net. председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев.
Той припомни и готовността на БЛС да потърси по съдебен път неплатените средства на лечебните заведения за 2015 г, като уточни, че все още се очаква пълния отчет от страна на НЗОК по въпросите в тази насока, отправени към фонда. „Не сме се отказали от търсенето им по съдебен път, стига да нямаме достатъчно удовлетворяващ отговор“, изтъкна той, допълвайки, че вече е създаден прецедент с плащането на част от налимитната дейност за 2016 г. в размер на близо 19 милиона лева. Този факт д-р Грозев определи като „добър прогностичен белег“, но отново подчерта, че плащането се случва за сметка на бюджета на касата за настоящата 2017 г.
„Къде е разликата между 2015 и 2016 г., когато остава в сила постановление 57“, попита председателят на съсловната организация на лекарите. Става въпрос за постановление на Министерски съвет №57 от 2015 г., което наложи твърди бюджетни лимити на лечебните заведения.
Въпросът с лимитите на болниците ще е една от темите, които ще бъдат поставени на предстоящата среща между БЛС и служебния здравен министър.
От д-р Илко Семерджиев съсловието очаква и възстановяване на диалога, каквато заявка неколкократно даде и самият министър.
„Най-голямото очакване към новия здравен министър е да се осъществи това, към което той съвсем етично, колегиално и професионално се насочи – възстановяване на договорното начало. Това е най-важното и засяга както бъдещия рамков договор, така и бъдещи законодателни промени“, посочи д-р Грозев. „Очакваме и възлагаме доста надежди на това да се подпише един разумен и ползотворен както за пациентите, така и за съсловието ни рамков договор, който да донесе спокойствие и сигурност в системата и да доведе до повишаване на качеството на медицинската услуга“, коментира той.
По думите му възстановяването на договорното начало касае и настоящи проблеми в системата, които биха могли да бъдат решавани чрез преговорен процес с надзорния съвет и управителя на НЗОК, както и министерство на здравеопазването.
Според д-р Грозев времето на управление на служебния министър е прекалено кратко, за да бъде подробно разгледан въпроса с остойностяването на медицински труд. Във всеки случай БЛС ще го запознае с методиката, приета от съсловната организация.