„Няма промяна в мнението на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) по отношение на ваксината на AstraZeneca. В последния доклад от 31 март агенцията заявява, че не могат да бъдат отхвърлени връзките между ваксинирането и тромбоемболичните събития. Т.е. още не са потвърдени, но и не могат да бъдат отхвърлени“. Това каза пред Bulgaria ON AIR председателят на Асоциацията на собствениците на аптеки Николай Костов.
"269 са случаите на образуване на тромбози, от тях 45 смъртни при 20 млн. ваксинирани. Това прави 13 смъртни случая на 1 милион, което по принцип не е висок процент. Например това, което е споменавано най-често като събитие – тромбоза на мозъчните съдове, е между 5 и 15 случая, колкото средно изобщо се случва при ваксиниране. Смятам, че тази ваксина има доста редки и доста малко на брой странични ефекти“, допълни той и даде за пример контрацептивите, при които рискът от тромбози е 6 пъти по-голям. Риск от тромбози имало и при бременност, при операции, при пътуване.
"Пътят на одобрение на една ваксина минава през 4 фази, като някои от тях могат да бъдат обединени. Три от фазите се правят преди пускане на пазара и 1 - след като излезе на пазара. На практика сме в четвърта фаза – постмаркетингова употреба. Това важи за всички лекарства и тази последна фаза може да продължи години. Обикновено е повече от 2 години, между 2 и 5, но тук всичко е много ускорено, добре финансирано и имаше съдействие от регулаторните органи, каквото не се е случвало в нормални ситуации, но това не означава, че е пренебрегната безопасността", допълни още Костов.
„Парадоксалното в случая е, че клиничните проучвания на AstraZeneca са показали, че по-малка доза има по-добър ефeкт, но разрешението е получено при тази доза“, допълни той.
Е как 45 смъртни на 20 млн. ваксинирани прави 13 смъртни случая на 1 милион? Това прави 2,25 смъртни случая на един милион. Друг е въпросът че смъртните случаи не са 45, а 18. Този е абсолютно неграмотен.