Нова неклинична специалност в МУ – Варна ще подготвя кадри за регулация и осигуряване на медицински изделия и изделия за инвитро диагностика, съобщават от висшето учебно заведение.
Тя беше представена по време на Втората годишна конференция „Медицински технологии: Регулация и осигуряване на медицински изделия“, провела се на 13 май в София. Форумът бе организиран от Центъра по европейски здравни политики, под патронажа на Министерството на здравеопазването и Изпълнителната агенция по лекарствата. Инициатор на събитието беше проф. Албена Златарева, катедра „Фармакология, токсикология и фармакотерапия“ в МУ – Варна, а модератор – проф. Антоанета Цветкова, директор на Медицинския колеж към МУ – Варна.
Във фокуса на дискусиите беше поставен въпросът за необходимостта от висококвалифицирани експерти, които могат да се справят с предизвикателствата на бързоразвиващия се и стриктно регулиран сектор на медицинските технологии. В този контекст проф. д-р Никола Колев, зам.-ректор „Следдипломно обучение“ в МУ – Варна, представи новата специалност, утвърдена съгласно Наредба №1 за придобиване на специалност в системата на здравеопазването.
„При тези интензивни темпове на развитие и постоянни промени на национално и европейско ниво, България има нужда от експерти, които разбират и прилагат стандартите, оценяват клиничната ефективност и създават мост между технологиите и здравната практика. Медицински университет – Варна е готов да отговори на това предизвикателство чрез новата специалност“, заяви проф. Колев.
Той подчерта, че тя е с междудисциплинарен профил и обединява знания от различни области – медицината, фармацията, биотехнологиите, управлението на качеството и европейските регулации. Програмата е подкрепена от Сдружението на медицинските университети в България и има потенциала да осигури устойчиво решение на съществуващия недостиг на кадри в регулаторната област , подготвяйки ново поколение експерти, които ще могат да се реализират както в институциите, така и в бизнеса.
Освен от проф. Колев, МУ – Варна беше представен от доц. Анна Тодорова, зам.-декан „Учебна дейност, акредитация и качество“ на Фармацевтичния факултет, и доц. Силвия Михайлова, зам.-директор „Учебна дейност“ на Медицински колеж – Варна. Сред присъстващите беше и проф. Евгени Григоров. Тяхното участие подчерта ангажимента на университета към иновациите в медицинското образование и потвърди ролята му като водеща институция с визия за бъдещето на здравеопазването.
Конференцията се превърна в платформа за обмен на мнения по ключови теми като „Регулация , клинични изпитвания, клинична оценка на медицински изделия и изделия за инвитро диагностика, надзор на пазара след СЕ марка“, „Оценка на здравни технологии (HTA) и реимбурсиране“, „Ролята на пациента в достъпа до технологии“, „Дигитализация и анализ на данни“.
Сред водещите лектори бяха д-р Бойко Пенков, зам.-министър на здравеопазването, д-р Десислава Велковска, директор на дирекция „Лекарствена политика“, маг. фарм. Богдан Кирилов – изпълнителен директор на Изпълнителната агенция по лекарствата, представители на ЦЕЗП, сред които проф. Албена Златарева от МУ – Варна, управител на ЦЕЗП, д-р Николай Брънзалов – председател на УС на БЛС, Костадин Манов и Сашо Сашев от НЗОК, гости от Националната пациентска организация, представители от My Synergy - технологичният партньор на ЦЕЗП и създателят на аналитичното приложение HealthData Box.
Конференцията потвърди разбирането, че устойчивият достъп до иновативни медицински технологии изисква синергия между образование, регулации, финансиране и активност от всички участници в здравната система. В този контекст участието на МУ – Варна чрез новата специалност ясно очертава стратегическа посока на развитие както за висшето образование, така и за здравния сектор като цяло.
Блато
Всички корумпирани от Мавров Златарева за медицински изделия в една програма. По списък
Tази идея е полезна, но няма как ако не са инженери, или лекари да познават вида на апаратура и необходимите характеристики за съответната необходимост на прилагане на апаратурата, като се започне от предклинични специалности и се стигне до клинични специалности. Подготовката на тези лица, ще е тип повърхностна, но с претенции.