„Притеснявам се, че пациентите наистина са обречени“. Това заяви пред bTV началникът на клиниката по нефрология и трансплантация в Александровска болница проф. Емил Паскалев във връзка с новите правила за лечение на хепатит С с безинтерферонова терапия.
Той обясни, че първият изключващ критерий според новите правила са допълнителни тежки заболявания, които се очаква да съкратят живота на болния. На практика това означава, че всички пациенти, които са с бъбречна недостатъчност и хепатит С, попадат в групата на неподходящите за лечение. „В същото време европейските правила за лечение на хепатит С определят няколко приоритетни групи, сред които са именно пациенти с бъбречна недостатъчност“, посочи проф. Паскалев. Той отбеляза, че новото лечение дава резултати и ги определи като „повече от мечтани“. Специалистът допълни, че не одобрява аргумента на НЗОК за икономическа целесъобразност при лечението.
Отношение по темата взе и представителят на Федерация Български пациентски форум"" Иван Димитров, който беше категоричен, че на практика Надзорният съвет на НЗОК и самата каса, които нямат лекуващи функции, се превръщат в лекуващ орган. „Ще ни лекуват чиновници, а не лекари“, отбеляза той. Димитров също коментира изключващия критерий, свързан със съпътстващи тежки заболявания при пациентите, като го определи за престъпление и нарушаване на конституцията.
Две диагностицирани със заболяването жени също коментираха проблема.
Снежана Георгиева сподели, че чака вече четири месеца за лечение с безинтереферновата терапия. „Кой е авторът на това документче“, попита гневно тя. Георгиева беше категорична, че новите критерии обричат болните на смърт.
В още по-страшна ситуацията попада и Милкана Батаклиева, която е с автоимунно заболяване, засягащо бъбреците и налагащо тя да е на хемодиализа. При кръвопреливане жената бива заразена с хепатит С. Заради наличието на хепатит тя обаче не може да бъде трансплантирана. В същото време, според новите критерии на НЗОК, жената не може да се лекува с новата безинтерференова терапия. „Чувствам се обречена. Нямат право с лека ръка да решават съдбата на хората, според мен това трябва да го правят лекарите, не чиновници“, коментира тя.