!
Понеделник, 14 Октомври 2024
25
авг
 

Проф. Владимир Пилософ:

Новите правила поставят рамката за по-бърза работа във Фонда

Най-съществените проблеми на Фонда остават, смята Красимира Величкова от Обществения съвет

Четвъртък, 25 Август 2016 | 15:08:25


„Фондът за лечение на деца не е спирал и за минута работа, независимо от сложната обстановка, в която се на

„Фондът за лечение на деца не е спирал и за минута работа, независимо от сложната обстановка, в която се наложи да се работи. От април досега всеки месец се провеждат минимум по две заседания на Обществения съвет, на които са представени голям брой заявления. Решенията не са се бавили“, категорично заяви пред БНР директорът на Фонда проф. Владимир Пилософ.

„Процедурата по придвижване на една преписка по стария правилник, който съществуваше, е около 50 дни. Нито едно дете, което е било планирано, включително от предишния екип, не е останало, без да получи лечение поради някакво забавяне във Фонда“, допълни той.

По думите му самото приемане на нови правила в работата на Фонда няма да промени нищо. „Новите правила поставят една рамка на тези, които работят във Фонда, която ще ги кара да придвижват преписките – това са детски съдби, семейни съдби, възможно по-бързо. Това е всичко! То донякъде се улеснява от факта, че в момента, в състава на администрацията на Фонда работят хора, които имат медицинско образование и по-лесно могат да вникнат в проблемите, които има около всеки случай“, каза проф. Пилософ.

Директорът на Фонда за лечение на деца обаче поясни, че с новите правила се решават въпроси, които досега не са били регламентирани. Например разрешен е проблемът със заплащането на труда на преводачите в чужбина. Намалява се и времето за обработка на преписките. Предвидени са и резервни членове на Обществения съвет, за да има кворум винаги, тъй като с по-добрата работа на Фонда ще се налагат по-чести заседания на органа. Регламентирани са и финансовите правила, на които трябва да отговаря настаняването на родителите, които пътуват с детето си в чужбина. Договорът за наем на апартамент в Париж продължава да съществува, но от новото ръководство на Фонда предпочитат да настаняват родителите в т.нар. „пансион на родителите“, разположен непосредствено до болницата, тъй като улеснява посещенията на родителите, а е и по-евтин, твърди проф. Пилософ.

Българският дарителски форум не подкрепя промените в правилника за работа на Фонда за лечение на деца, одобрени вчера от правителството, заяви обаче представителят на организацията Красимира Величкова пред БНР. Според нея тези промени няма да направят работата на Фонда по-бърза и ефективна, както обяви здравният министър. Напротив, създавали се нови условия за забавяне при разглеждане на досиетата на децата, които кандидатстват за лечение.

„Ние имахме среща с Ваньо Шарков и представители на юридическия екип на здравното министерство, но голяма част от предложенията ни не бяха приети. В новия правилник на практика най-съществените проблеми в работата на Фонда не се променят. Най-много деца кандидатстват за лечение в България, за поемане на медицински изделия, а те не се променят… Нашето предложение беше те да се прехвърлят към НЗОК, така че всяко дете да не се налага да кандидатства, когато има нужда от подобен тип лечение“, каза Величкова.

Тя допълни, че в правилника се регламентира НЗОК да издава формуляр S2 за планово лечение в рамките на ЕС, но на практика няма как този правилник да регламентира сроковете, в които здравната каса ще се произнесе с решение. „Промените в правилника няма да направят Фонда по-бърз и по-ефективен, но дават възможност за нови административни извинения“, категорична беше Величкова.

„Нито един случай досега не е бил забавян заради забавено издаване на формуляр S2. С касата имаме ясно споразумение, че решението на Обществения съвет е достатъчно основание за издаване на формуляра, опонира проф. Пилософ.

„Над 98% от случаите, които се разглеждат във Фонда, не са такива, в които няколко дни забавяне заради решение на Консилиума биха имали значение за изхода от заболяването. По-добре е да се вземе разумно решение от специалистите, отколкото една администрация просто да бърза да си свърши работата. Нали искаме да направим най-доброто за здравето на децата?“, завърши той.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
aMFS


Всичко за коронавируса
Още новини
Гийом Симонян: Алкохолът е едновременно отровно вещество и канцероген
14.10.2024 13:48:02

Гийом Симонян: Алкохолът е едновременно отровно вещество и канцероген

„Голяма част от смъртните случаи от наранявания в Европа и България са заради алкохола &nda ...

УМБАЛ „Канев“ спешно търси кръводарители
14.10.2024 12:59:17

УМБАЛ „Канев“ спешно търси кръводарители

Отделението по трансфузионна хематология на Университетска болница „Канев“ спешно се ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...