!
Четвъртък, 22 Май 2025
09
септ
1
 

Новият болничен корпус на великотърновската болница е готов

Сряда, 09 Септември 2020 | 13:26:50
1

Готов е новият болничен корпус на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“, който струва близо 5 млн. лв. В сградата трябва да се преместят инфекциозното отделение, неврологичното отделение, ортопедията, акушеро-гинекологичното отделение и неона

Готов е новият болничен корпус на МОБАЛ „Д-р Стефан Черкезов“, който струва близо 5 млн. лв.

В сградата трябва да се преместят инфекциозното отделение, неврологичното отделение, ортопедията, акушеро-гинекологичното отделение и неонатологията, които в момента са базирани в Стара болница. Последният ѝ етаж пък е за операционни зали.

„Амбициите ни са да отворим през март догодина, като ще настояваме за нисколивен заем за оборудване и окомплектоване на новото крило. Предложение за това ще бъде внесено на следващото Общо събрание на МОБАЛ. Част от средствата могат да дойдат и от продажбата на старата гинекология в Стара болница, за която има кандидати“, коментира директорът на областната болница д-р Стефан Филев, цитиран от „Борба“.

Според него с отварянето на новия корпус ще бъде решен и един от големите местни здравни проблеми – този с инфекциозното отделение, в което ще могат да се настаняват заразените с коронавирус.

Обединението на отделенията и изместването им в разширената нова болница ще спести на лечебното заведение разходи в размер на над 500 000 лв., които ежегодно се правят за логистика, транспорт между двете бази, отопление и други комунални услуги. С икономиите пък ще се повиши качеството на предлаганата медицинска грижа, тъй като парите ще бъдат инвестирани в нова апаратура и квалифициране на лекарите, които по-често ще бъдат изпращани на обучения и стажове в страната и чужбина.

Сливането на отделенията от двете бази е идея на повече от 30 години, която се реализира чак сега.

Средствата за първия етап от строежа на крилото бяха осигурени чрез продажбата на недовършения хирургичен корпус.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
tGu4

Гост 09.09.2020 22:47:43

Само, че новият корпус ще го открие нов директор! Филев е пътни......................


Всичко за коронавируса
Още новини
Фондация „Майки за донорството“ отбелязва 11-годишнината си
21.05.2025 17:46:57

Фондация „Майки за донорството“ отбелязва 11-годишнината си

На 21 май 2025 г. фондация „Майки за донорството“ отбелязва своя 11-и рожден ден като ...

Българска асоциация „Диабет“ беше призната за национално представителна организация
21.05.2025 17:31:31

Българска асоциация „Диабет“ беше призната за национално представителна организация

Правителството призна Сдружение „Българска асоциация Диабет“ за национално представит ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...