!
Четвъртък, 06 Ноември 2025
23
юни
 

Носенето на маски на закрито задължително от днес до 30 юни

Вторник, 23 Юни 2020 | 09:35:48


От днес носенето на маски на закрити обществени места отново е задължително. В заповедта, издадена от здравния министър Кирил Ананиев, се допуска изключение единствено за клиентите в местата за хранене и питейните заведения. Във всички останали случаи

От днес носенето на маски на закрити обществени места отново е задължително. В заповедта, издадена от здравния министър Кирил Ананиев, се допуска изключение единствено за клиентите в местата за хранене и питейните заведения. Във всички останали случаи трябва да се слага на защитна маска за еднократна или многократна употреба или друго средство, покриващо носа и устата, в т.ч. кърпа, шал, шлем и др.

Срокът на тези мерки е до 30 юни. Вчера обаче, на брифинг в МЗ, Ананиев заяви, че се обсъжда вероятността дали ще продължи извънредната епидемиологична ситуация в страната. Решение за това трябва да бъде взето до края на седмицата.

В заповедта се посочва още, че всички спортни мероприятия могат да се провеждат пред публика при заетост на местата до 50% от общия им капацитет, при настаняване на зрителите най-малко през 1 седалка или при спазване на дистанция от 1,5 м.

При провеждане на футболни мачове се допуска публика до 1000 души на сектор при условията, посочени по-горе.

Правилото за до 50% заетост от общия капацитет на местата важи и за провеждането на конгресно-конферентни мероприятия, семинари, изложения и др.

За провеждането на културни и развлекателни мероприятия на закрито и открито също важи условието за до 50% заетост на местата. Това се отнася и за дейността на дискотеките и нощните заведения, както и за сватби, балове други масови събирания.

С пълния текст на заповедта, която влезна в сила от днес в 00.00 часа можете да се запознаете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
REbX


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Тихомирова: Нивото на репродуктивната медицина у нас е високо, при нас вече търсят помощ и двойки от чужбина
06.11.2025 16:54:29

Д-р Тихомирова: Нивото на репродуктивната медицина у нас е високо, при нас вече търсят помощ и двойки от чужбина

Нивото на репродуктивната медицина в България e изключително високо, напълно съпоставимо с европе ...

Фармацевтите излизат на протест, ако ги принудят да регистрират системите си за продажба в НАП
06.11.2025 16:16:00

Фармацевтите излизат на протест, ако ги принудят да регистрират системите си за продажба в НАП

УС на БФС категорично се противопоставя на целенасочения срив на системата на лекарствоснабдяване ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...