Нужна е законова регулация за останалите от дарителски кампании средства. Това мнение изрази пред БНР изпълнителният директор на Български дарителски форум Красимира Величкова. Конкретният повод бе случаят с бебето Дилян, чието родители дариха над 272 000 лева от събраните за лечението му средства след смъртта му. При този случай след тяхното решение останалите средства са дадени на други нуждаещи се деца, както и на фондация в помощ на двойки с репродуктивни проблеми, но като цяло липсва регулация за това какво се случва при други аналогични ситуации, стана ясно от думите й.
В България няма закон, който да защитава дарителите. По закон дарените средства принадлежат на родителите и е само въпрос на добрата им воля те да ги дарят на някой друг нуждаещ се, обясни тя. Няма регулация, която да ги задължава и остава само моралното задължение, посочи Величкова. Според нея категорично трябва да има законова регулация, за да може волята на дарителите да бъде защитена и дарените средства да послужат за лечение, макар и на друг човек. Това би могло да се случи чрез закон, изтъкна тя, като посочи, че в редица държави има отделен закон за набиране на публични средства, който регулира кои институции участват в процеса и т. н. „В момента в България това се случва по добрата воля на банката, в която е открита сметката, да защити средствата и от желанието на близките“, обясни тя.
Величкова коментира и случая с малката Самуела, чието лечение се бави поради проблем, свързан с нуждата от обществена поръчка за имплант, необходим за операцията й. Тя припомни, че при създаването си фондът за лечение на деца не е поемал медицински изделия, като тази дейност става факт след няколко години. Тогава обаче започват и известни проблеми и съмнения, касаещи процедурите за изделията. „До нас започна да достига информация за безразборно оперирани деца, за деца, които са оперирани, без да има нужда, само за да могат да бъдат ползвани клиничните пътеки, само за да могат да бъдат купувани изделия, за да могат някои от лекарите да взимат комисионни“, заяви тя. Цените на изделията също започнаха да растат главоломно, допълни Величкова. Това е наложило и регулация чрез обществени поръчки, стана ясно от думите й. Величкова обаче посочи, че и този процес има нужда от преосмисляне.
За малко повече от година има над 30 дарителски кампании за лечение на деца, а събраните средства от дарители възлизат на над 6 милиона лева, съобщи още тя в контекста на породилите се в последно време проблеми с работата на фонда за лечение на деца.