Изследователи са открили доказателства, въз основа на които може да се предполага, че повтарящото се прехвърляне на топка с глава по време на професионална футболна кариера е свързано с по-висок риск от когнитивно увреждане в по-късен живот, предаде Ройтерс. Независимото проучване е поръчано от Английската футболна асоциация (FA) и Асоциацията на професионалните футболисти (PFA).
То е проведено от университета в Нотингам и обобщава отговорите на повече от 450 пенсионирани професионални футболисти на възраст над 45 години.
„Бившите професионални футболисти, участвали в проучването, бяха помолени да си спомнят по колко пъти са прехвърлили топката с глава за един типичен мач и за една типична тренировка: между 0 и 5, между 6-15 и над 15 пъти“, се казва в съобщението на изследователския екип.
Тези, които си спомнят, че обикновено са прехвърляли топката с глава между 6 и15 пъти в мач, се оказват 2,71 пъти по-склонни да постигнат резултат под прага на теста в оценката на когнитивния статус, отколкото, които обикновено са прехвърляли топката с глава между 0 и 5 пъти. Футболистите с над 15 прехвърляния на топката с глава в повечето случаи изобщо не можели да достигнат до нивото на прага в теста, сочат изводите на екипа.
Изследователите обаче признават, че при тази методология са налице няколко ограничения и по тази причина е необходимо допълнително проучване.
Първите резултати от проучването, публикувани през юни, показват, че бившите футболисти са 3,46 пъти по-склонни да имат невродегенеративни заболявания.
През април общият брой на спортистите - бивши играчи на футбол и ръгби, страдащи от неврологични увреждания, нарасна до 380. Това станя ясно след като те се присъединиха към колективен иск срещу съответните си ръководни органи.
Играчите твърдят, че ръководните органи на спорта не са успели да ги защитят от мозъчно сътресение и наранявания без мозъчно сътресение, които причиняват различни разстройства, включително ранна деменция, хронична травматична енцефалопатия, епилепсия, болест на Паркинсон и болест на моторните неврони
„Това проучване е още една стъпка в разбирането на всяка потенциална връзка между невродегенеративните заболявания и бившите професионални футболисти“, коментира изпълнителният директор на Английската футболна асоциация Марк Булингам.
„Докато работим за придобиване на по-добро разбиране на медицинските изследвания, ние ще продължим да поемаме водеща роля като ръководен орган в преразглеждането на безопасността на нашата игра и адресирането на потенциални рискови фактори, които могат да бъдат свързани с футбола“, допълва той.
И тях, милиардерите ли да мислим сега.