Петък, 29 Септември 2023
14
май
 

ООН: Изправени сме пред сериозна криза на психичното здраве

Четвъртък, 14 Май 2020 | 17:13:00


Над човечеството е надвиснала сериозна криза, свързана с психичното здраве. Милиони хора по света днес са заобиколени от смърт, болести, бедност и тревоги, и принудени да се изолират заради пандемията от COVID-19 предаде Агенция Ройтерс, цитирайки стан

Над човечеството е надвиснала сериозна криза, свързана с психичното здраве. Милиони хора по света днес са заобиколени от смърт, болести, бедност и тревоги, и принудени да се изолират заради пандемията от COVID-19 предаде Агенция Ройтерс, цитирайки становищата на здравни експерти от СЗО и ООН, представени на брифинг в Лондон.

„Изолацията, страхът, несигурността, икономическият смут – всички тези неща причиняват или могат да причинят психологически дистрес”, категорична е Девора Кестел, директор на Отдела за психично здраве на СЗО.

По време на представянето на Доклад на ООН за насоките и препоръките за психичното здраве в условията на пандемия, тя отбеляза, че има вероятност да се увеличи броят и тежестта на психичните заболявания, и че правителствата трябва да обърнат сериозно внимание на проблема.

„Психичното здраве и благополучието на цели общества бяха силно засегнати от тази криза– казус, който спешно трябва да бъде разрешен”, заяви на брифинга Девора Кестел.

От доклада става ясно, че в света днес има няколко региона, както и някои обществени групи, които са особено уязвими откъм опасност от психически страдания. В тях попадат децата и младите хора, изолирани от приятели и училище, и здравни работниците, които стават свидетели на смъртта от коронавируса на хиляди пациенти.

Много изследвания и анализи вече доказват ефектите от COVID-19 върху глобалното психично здраве, се казва в доклада.

Психолозите поставят акцент върху повишена тревожност сред децата, а в няколко страни се отчита увеличаване на случаите на тревожност и депресия, домашното насилие също зачестява, посочват те.

В същото време медицинските работници докладват за повишена потребност от психологическа подкрепа. В интервюта лекари и медицински сестри от САЩ споделят, че самите те или техни колеги са се сблъсквали с комбинация от паника, тревожност, мъка, вцепенение, раздразнителност, безсъние и кошмари.

Много хора са обезпокоени от непосредственото въздействие върху здравето им и последствията от физическата изолация, докато други се страхуват от зараза, смърт и загуба на членове на семейството.

Милиони хора са изправени пред икономически затруднения след като са изгубили или са били изложени на риск от загуба на доходи и средства за препитание. Честата дезинформация и слуховете за пандемията и несигурността около това колко ще продължи кризата, прави хората тревожни и безнадеждни за бъдещето, обясняват експертите.

Докладът очертава основните насоки за действие при формирането на политики, които трябва да бъдат насочени към намаляването огромните страдания сред стотици милиони хора и постигането на по-малка тежест на дългосрочните социални и икономически разходи за обществото“.

В документа се препоръчват мерки за преодоляване дефицита или недостига на инвестиции в психологически услуги, предоставяне на спешни психиатрични услуги и помощ чрез дистанционни психотерапии – от типа на телеконсултиране, на медици от предния фронт, Също така експертите призовават към активна работа с хора с доказана депресия и тревожност, както и за хора във риск от домашни насилие или рязко обедняване. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
VR8a


Всичко за коронавируса
Още новини
Трима румънски граждани с шанс за живот след донорска ситуация у нас
29.09.2023 13:22:01

Трима румънски граждани с шанс за живот след донорска ситуация у нас

Трима румънски граждани ще получат шанс за живот след донорска ситуация, реализирана от медицинск ...

20 години „Лекар на годината“ – за 2018 г. отличието принадлежи на акад. Дамян Дамянов
29.09.2023 12:42:49

20 години „Лекар на годината“ – за 2018 г. отличието принадлежи на акад. Дамян Дамянов

През октомври 2023 г. се навършват 20 години от основаването на престижното отличие „Лекар ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...