!
Понеделник, 20 Юли 2026
15
авг
 

Обучение на санитари в УМБАЛ „Св. Георги“ цели превенция на вътреболничните инфекции

Четвъртък, 15 Август 2024 | 08:57:27


УМБАЛ „Свети Георги“ е единствената болница с програма за обучение на санитари. Целта на обучението е да повиши компетентностите на служителите в лечебното заведение, заемащи длъжност „санитар“, както и да подобри трудовото им п

УМБАЛ „Свети Георги“ е единствената болница с програма за обучение на санитари. Целта на обучението е да повиши компетентностите на служителите в лечебното заведение, заемащи длъжност „санитар“, както и да подобри трудовото им представяне, отбелязват от болницата.

Ролята и задачите на болничния санитар в хирургичния блок, хигиена, почистване и дезинфекция, безопасност при работата на служителите, както и правила за общуване с пациента са основните акценти по време на проведения курс.Основни мерки за превенция и контрол на вътреболничните инфекции са основните лекции в проведения курс за санитари в най-голямата болница в България, на които към момента са присъствали над 500 души.

Обучението се провежда 2 пъти в годината в рамките на два дни.  Целта е обхващане на всички служители, заемащи длъжност „санитар“, без да се нарушава работният процес. Всяко от тях завършва с тестово изпитване, което е с около 97% успеваемост на проведения през август курс, посочват от лечебното заведение.  

Над 200 души подобриха познанията си за хигиенните норми и изисквания, боравене с препарати за почистване и дезинфекция, разделно събиране и правилно отвеждане на битов и биологичен отпадък. Запознаха се по-добре със спазване на правилата за недопускане на вътреболничните инфекции. Изключително внимание бе обърнато на изграждането на етично поведение в комуникацията с пациентите и познаване на нормативната уредба, свързана с дейността им.

Болницата разполага и с луминометричен метод за количествена оценка на почистването, за моментално изследване на работната среда и ръцете на персонала. Чрез извършване на експресна проверка на качеството на почистване на място се осигурява минимизиране на рисковете от инфекции, свързани с медицинското обслужване.

Анализът на резултатите от оценката на болничната хигиена и дезинфекция, както и контролът на работата на персонала обобщава повишаване на компетенцията на служителите на длъжност “санитар“ след първото проведено обучение в началото на 2024 година.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
vkwc


Всичко за коронавируса
Още новини
Пловдивската УМБАЛ „Свети Георги“ с ново Отделение по нуклеарна медицина и собствен циклотронен комплекс
20.07.2026 10:13:20

Пловдивската УМБАЛ „Свети Георги“ с ново Отделение по нуклеарна медицина и собствен циклотронен комплекс

УМБАЛ „Свети Георги“ ЕАД е във финалния етап от реализацията на един от най-значимите ...

Д-р Веселинов: Проблемът с цените на лекарствата няма да бъде решен с търговете на частните болници
20.07.2026 09:27:24

Д-р Веселинов: Проблемът с цените на лекарствата няма да бъде решен с търговете на частните болници

"Резервите са не толкова към самото предложение, колкото към резултата от него. Видяхме, че дори ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...