Първото в света медицинско проучване, в което бе разрешено умишлено излагане на участниците на коронавируса, набира повече доброволци в усилието си да подпомогне разработването на по-добри ваксини, предаде Ройтерс, позовавайки се на официално изявление на Оксфордския университет, чийто екип провежда изследването. Участниците трябва да са здрави и на възраст 18-30 години, уточняват от академичната институция.
Учените започнаха работа през миналия април, три месеца след като Великобритания стана първата страна, одобрила изпитванията с човешко предизвикателство (human challenge trials) за COVID-19.
Първата фаза на проучването, която все още продължава, се фокусира върху установяване на количеството вирус, достатъчно да предизвика инфекция. Втората, която предстои, ще има за цел да определи имунния отговор, необходим за предотвратяването й, се казва в изявлението на университета.
Изследователите са близо до установяване на възможно най-слабата вирусна инфекция, при която около половината от хората, изложени на този риск, ще получат асимптоматичен или лек COVID-19. Като следваща стъпка те планират да включат доброволци, които преди това са били естествено заразени или ваксинирани.
Всички те ще бъдат изложени на същото количество от оригиналния вариант на вируса, за да се определи какви нива на антитела или имунни Т-клетки са необходими за предотвратяване на инфекция.
„Това е имунният отговор, който трябва да предизвикаме с нова ваксина“, коментира проф. Хелън Макшейн, ваксинолог в Оксфордския университет и главен изследовател на проучването.
Резултатите от него ще помогнат за бъдещото разработване на ваксини много по-бързо и по-ефективно, се посочва в изявлението на университета.
Известно е, че от десетилетия в света се провеждат клинични проучвания с хора, в които се прилагат ваксини и лекарства срещу различни инфекциозни заболявания. Това обаче е първото известно подобно изследване за COVID-19.
Негов недостатък е все пак съществуващият риск от увреждане на доброволците, заразени с COVID-19, но университетът дава уверения, че взема предпазни мерки. Участниците ще бъдат поставени под карантина за поне 17 дни и всеки, който развие симптоми, ще получи лечение с моноклонални антитела на Regeneron - Ronapreve, посочват от академичната институция.
Ахаха антиваксерите най-накрая може да изкарат едни честни пари след 3 години плюене по науката,медицината и лекарите. Нали беше леко грипче, сега може да изкарате едни лесни парички. Поне за нещо да послужите на човечеството, непотребни твари ниедни