!
Сряда, 18 Юни 2025
12
септ
6
 

Омбудсманът се опасява от нарушаване достъпа до лечение заради е-рецептите за антибиотици

Вторник, 12 Септември 2023 | 11:55:40
6

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати становище до здравния министър проф. д-р Христо Хинков, в което препоръчва да бъде приета алтернативна възможност за предписване и отпускане на антибиотици и лекарствени продукти за лечение на захарен диабет. Това съо

Омбудсманът Диана Ковачева изпрати становище до здравния министър проф. д-р Христо Хинков, в което препоръчва да бъде приета алтернативна възможност за предписване и отпускане на антибиотици и лекарствени продукти за лечение на захарен диабет. Това съобщават от пресслужбата на обществения защитник.

Припомняме, с промени в Наредба 4 за предписване и отпускане на лекарства, предложени от МЗ преди близо месец, се регламентира лекарствата за лечение на диабет, както и антибиотиците да се изписват само на е-рецепти чрез НЗИС, като това трябва да става от 1 октомври 2023 г. В момента по това предложение тече обществено обсъждане.

Проф. Ковачева обръща внимание, че и към момента отпускането както на лекарствени продукти за лечение на диабет, така и на антибиотици, следва да се извършва само след предписването им на рецептурна бланка и в тази връзка е необходим много по-ефективен и сериозен контрол.

„С разбиране към необходимостта от приемане на мерки за решаване на посочените проблеми, като обществен защитник съм обезпокоена от възможността регламентирането на изписване само с електронно предписване на определени групи лекарства да доведе до нарушени права на пациентите, като ограничи и забави достъпа им до лечение. Това е особено нежелателно при уязвими групи, възрастни хора, хора с увреждания и най-вече деца, при които своевременното започване на антибиотично лечение често е решаващо за овладяване на заболяването и предотвратяването на тежки усложнения“, посочва омбудсманът.

Диана Ковачева обръща внимание на факта, че неосигуреният достъп на гражданите до медицинска помощ извън работния график на общопрактикуващите лекари в работните дни и денонощно през почивните и празничните дни също е сериозен проблем, на който все още не е намерено цялостно решение. Нерядко в малки и отдалечени населени места, в които няма разкрити дежурни кабинети и общопрактикуващите лекари са обявили, че сами ще осигуряват денонощното обслужване на пациентите, но на практика не го правят, гражданите са принудени да търсят медицинска помощ от други лекари и фелдшери, на които имат доверие, както и от екипите за спешна помощ.

Трябва да се има предвид и че има правоспособни и практикуващи професията лекари и лекари по дентална медицина, който нямат договор с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) и/или не разполагат с необходимата техника и технически познания за работа с електронната система, като необходимостта предписването на антибиотици да става само по електронен път ще наруши техни права и най-вече права на пациентите им, в това число деца. Липсата на инфраструктура и гарантирана интернет връзка на територията на цялата страна също са сред възможните причини за непредписване или отложено във времето предписване на антибиотици.

Оказването на дентална помощ от лекари по дентална медицина, неработещи по договор с НЗОК и/или не разполагащи с необходимия хардуер и софтуер за предписване на електронни рецепти, също е сред възможните причини за нарушено право на пациентите на своевременен достъп до антибактериални лекарствени продукти за системна употреба, смята общественият защитник.

Омбудсманът обръща внимание и на факта, че липсата на аптеки в малки и отдалечени места също е повод за безпокойство и причина за случаи на нарушени права на гражданите на достъп до лечение.

Тя констатира като проблем и слабият интерес към момента към мобилно приложение за издаване на електронни рецепти от лекари, членуващи в Българския лекарски съюз, за регистрацията в което е необходимо лекарят да разполага с електронен подпис, а за ползването му – наличие на стабилна интернет връзка. Според Ковачева предписването на лекарства чрез приложението също би било невъзможно в посочените по-горе случаи, в това число за лекари от екипите за спешна помощ, посетили дома на пациентите.

„Като омбудсман смятам, че непредписването или забавянето на преписването на антибиотична терапия, независимо от причините, ще наруши правата на пациентите и своевременния им достъп до посочената група лекарствени продукти, които често, особено при деца, са решаващи за успешно провеждане на лечението“, предупреждава Диана Ковачева.

С цялото становище на омбудсмана можете да се запознаете тук.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
%hRH

Гост 15.09.2023 09:32:32

Ама, свиньо проста! Ходи се скрий някъде. На държавен пост и на държавна хранилка и за 5 пари работа не вършиш. Аман от пеперудки като тебе!

Лекар 12.09.2023 16:28:59

Много лошо е когато МЗ и БЛС не се съобразява с мнението на клиничните лекари! Изписвсне и ПО ДВАТА НАЧИНА!

Гост 12.09.2023 14:53:44

За какви специалисти говорим, тези промени в наредбата са дело на шепа скудоумни бюрократи дето пациент през живота си не са видели. БЛС се оглавява от "мениджъри" и "телевизионни" "лекари". Ако се приеме, ще им трием сол на главата след време, а те пак ще са начело на здравеопазването.

Лекар 12.09.2023 13:52:53

Абсолютно подкрепям проф. Ковачева. Тия в МЗ са немислещи, но къде е БЛС? Защо лекарите трябва да контролират аптекарите? По закон всички антибиотици трябва да са на рецепта. Но от алчност аптекарите продават всичко както им падне!

Гост 12.09.2023 13:02:38

Много добре аргументирано, напълно подкрепям! Въпросът е, тези "специалисти", които са писали проекта на наредбата, не го ли бяха помислили?

Гост 12.09.2023 12:49:06

Много навреме и много разумно. Нарушават се права и на лекари!


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Митова: Увеличава се броят на младите пациенти с рак на гърдата
18.06.2025 17:24:47

Д-р Митова: Увеличава се броят на младите пациенти с рак на гърдата

„Една от най-тревожните тенденции при рака на гърдата е нарастващият брой на по-младите пац ...

Здравните министри на ЕС обсъждат Акта за критичните лекарствени продукти
18.06.2025 16:56:30

Здравните министри на ЕС обсъждат Акта за критичните лекарствени продукти

Министерският съвет одобри позицията на България за участие в редовното заседание на Съвета на Ев ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...