!
Събота, 12 Юли 2025
09
окт
2
 

Оправдаха д-р Павлов, но осъдиха анестезиолога за смъртта на дете

Петък, 09 Октомври 2020 | 08:44:06
2

Софийският апелативен съд е оправдал зъболекаря Валентин Павлов за починало след операция 14-годишно момче, защото не той е решавал каква упойка да бъде използвана, но е осъдил управителя на болницата и анестезиолога, защото не са създали организация з

Софийският апелативен съд е оправдал зъболекаря Валентин Павлов за починало след операция 14-годишно момче, защото не той е решавал каква упойка да бъде използвана, но е осъдил управителя на болницата и анестезиолога, защото не са създали организация за реакция в случай на такова усложнение, съобщи lex.bg. На първа инстанция зъболекарят д-р Павлов бе осъден условно на 3 години затвор за причинена по непредпазливост смърт на детето.

За трагичния случай с починалото дете се разбра от искането на главния прокурор за свалянето на депутатския имунитет на д-р Валентин Павлов преди парламентарните избори през 2017 г. Година по-рано той е оперирал 14-годишния Алекс Иванов, като отстранил киста в лявата част на долната челюст под пълна упойка в стоматологичната клиника, която управляват със съпругата си Венета. Според обвинението, въпреки че били приятелски семейства, Павлов не уведомил родителите на момчето за рисковете от операцията, а им казал, че става въпрос за "рутинна интервенция", като последствията можели да бъдат леко неразположение и незначителни болки.

Прокуратурата твърди, че зъболекарят еднолично и без консултация с анестезиолог е насрочил операцията под пълна упойка, а клиниката не била подготвена за реакция при усложнения. Детето е упоено със "Севоран", който предизвикал отключване на много рядкото заболяване "малигнена хипертермия", придружено с висока температура, тахикардия и затруднено дишане. В такива ситуации задължителен антидот за пациентите бил препаратът "Дантролен", който трябвало много бързо да си приложи, но такъв в клиниката нямало и детето било транспортирано в "Пирогов", където починало.

Апелативният съд посочва изричен текст от наредбата на здравното министерство, която утвърждава Медицинския стандарт "Орална хирургия", че оралният хирург има право на предпочитание към определена анестезия и може да предложи провеждането на операцията с пълна анестезия. Той не носи наказателна отговорност за вида на избраната анестезия и последиците от тази анестезия.

Настъпилата малигнена хипертермия е генетичен синдром, който не може да бъде предвиден предварително с изследване и няма връзка с извършената операция. Няма спор по делото, че отключването на синдрома се дължи на приложения "Севоран", като предотвратяването на настъпилото усложнение е било изцяло в задълженията на подсъдимата по делото д-р Йонна Филипова, която е ръководила анестезиологичния екип при операцията. Тя е трябвало да осигури своевременната реакция при настъпване на усложнението.

Още пред първата инстанция вещите лица са заявили, че операцията може да бъде извършена и с местна упойка, което е потвърдено и от експертизите на втора инстанция. Пълната упойка се прилагала и при здрави деца, ако се очакват усложнения. В случая решението за пълна упойка е било оправдано, защото момчето изпитвало силен страх от зъболекари, никога не съдействало при лечение и различен подход криел рискове.

"Едно дете като не сътрудничи, няма друг начин освен обща анестезия, защото даже и хирургът може да навреди…В случая за мен единственият вариант е обща инхалационна анестезия с интубация, при положение че ще има кръв в устата, опасност от аспирация – това е най-логичният избор", казва пред съда и едно от вещите лица.

Съдът е разпитал и личната зъболекарка на починалото момче, която била близка на семейството, за да се увери, че наистина е изпитвало силен страх. Тя е била категорична, че не можела да работи нормално с детето, защото имало фобия.

Всички разпитани от съда лекари са били категорични, че приложеният препарат "Севоран" е най-доброто средство за анестезия в детска възраст. Отключеният синдром пък бил толкова рядко срещан, че в България няма организация за изследване и лечение.

Анестезиологът Йонна Филипова и съпругата на д-р Павлов, която е управител на болницата, са осъдени заради несвоевременното прилагане на единствения съществуващ антидот "Дантролен". Присъдата не е окончателна и може да бъде обжалвана пред Върховния касационен съд.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
MVeR

Гост 09.10.2020 13:07:28

Перачните нашумяват едва, когато някой загуби живота си в тях. Затова те се въздържат да приемат тежки патологии, а директно ги отпращат към държавните болници.

гост 09.10.2020 09:22:44

някой, някога ще обърне ли внимание на нормативната уредба на сектора и ужасите, които сътворява. дантролен е нерегистриран лекарствен продукт, който се внася/осигурява по реда на Наредба 10 и то само от лечебни заведния за БОЛНИЧНА помощ. Защо е позволено на амбулатории да работят с пълна анестезия, инхалационна...имали стандарт по орална хирургия....хахахаха


Всичко за коронавируса
Още новини
ИАМН започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“
11.07.2025 17:26:27

ИАМН започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“

ИАМН се самосезира и започна извънредна проверка в СБАЛАГ „Майчин дом“ по повод публи ...

Евростат: За една година населението на България е намаляло с над 8000 души
11.07.2025 17:08:38

Евростат: За една година населението на България е намаляло с над 8000 души

Населението на ЕС нараства за четвърта поредна година, след като намаля през 2021 г. заради после ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...