!
Петък, 03 Май 2024
31
авг
 

Отгледаха човешки мозък - не може да „мисли“

Събота, 31 Август 2019 | 10:22:27


Учени са отгледали човешки мозъци в лаборатория, които имат подобна активност като органите при недоносени деца, разкрива ново проучване, пише на сайта на „Дейли мейл“. „Не са съвсем мислещи“, но изследователите казват, че отдел

Учени са отгледали човешки мозъци в лаборатория, които имат подобна активност като органите при недоносени деца, разкрива ново проучване, пише на сайта на „Дейли мейл“. „Не са съвсем мислещи“, но изследователите казват, че отделните части на малките лабораторни мозъци общуват един с друг, качество, което ги прави чудесен начин да изучават как се развива човешкият мозък в действителност. Много психични и неврологични състояния започват преди раждането или в ранна детска възраст, но техните корени са трудни за изучаване при бебетата.

Изследователският екип от Калифорнийския университет Сан Диего е оптимистичен по отношение на възможностите, които техните мозъчни органоиди представят за разбирането на тези условия, но знаят, че биха могли също така да се срещнат с фината граница между научното изследване и съзнанието.

Лабораторията в Сан Диего не е първата, отглеждаща мозъчни органи в петри. Но за разлика от предишни лабораторни мозъци, техните имат много по-сложни структури. Използвайки стволови клетки, изследователите преодолели лабораторните условия, за да насърчат клетките да се превърнат в мозъчна тъкан, вместо в такава от всеки друг орган. Екипът на Калифорнийския университет бил измислил ново решение за отглеждане на мозъка - такова, на което се надявали да бъде почти идентично с условията, при които се развива човешкият мозък.

В продължение на 10 месеца те наблюдавали стотици петри, които разцъфтявали в мънички мозъци. Екипът използвал електроди за наблюдение на органоидите за признаци на активност, тъй като човешкият мозък работи само ако различните му отдели „разговарят“ един с друг.

Според новото проучване, публикувано в списанието Cell Stem Cell, новите мозъци са имали сложни невронни мрежи - информационни магистрали, свързващи мозъчните клетки. Това означава, че лабораторните мозъци са достигнали приблизително същия етап на развитие като на недоносеното бебе.

„Нивото на неврална активност, което наблюдаваме, е безпрецедентно. Може да се използват мозъчни органоиди за няколко неща, включително да разберем нормалното невроразвитие на човека, моделирането на болести, мозъчната еволюция, скрининга на лекарствата и дори да се информираме за изкуствения интелект“, казва биологът и водещ автор на изследването д-р Алисън Муътри.

За учените това означава, че могат да наблюдават как човешкият мозък „расте“ в реално време. Но те са наясно с хлъзгавия наклон в създаването на живот, който трябва да избягват и казват, че „мозъците“ в лабораторията са все още далеч от това да са жизнени.

„Органоидът все още е много рудиментарен модел - нямаме други мозъчни части и структури. Така че тези мозъчни вълни може да нямат нищо общо с дейности в истински мозъци. Като учен искам да се доближа до човешкия мозък. Искам да го направя, защото виждам доброто в това. Мога да помогна на хора с неврологични състояния, като им предоставя по-добри лечения и по-добро качество на живот. От нас зависи да решим къде е границата. Възможно е технологията все още да не е готова или да не знаем как да я контролираме“, каза д-р Муътри.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
JMAd


Всичко за коронавируса
Още новини
1,4% положителни проби, отново без починали
03.05.2024 09:24:23

1,4% положителни проби, отново без починали

6 са новодиагностицираните с COVID-19 за последните 24 часа при 422 теста, което прави 1,42% поло ...

EMA препоръча актуализиране на COVID ваксините и насочването им към новия вариант JN.1
02.05.2024 17:24:44

EMA препоръча актуализиране на COVID ваксините и насочването им към новия вариант JN.1

Работната група за спешни случаи (ETF) на Европейската агенция по лекарствата (EMA) препоръча акт ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...