Едва 15% от случаите на рак на белия дроб в България се диагностицират в първи стадий на заболяването, когато са и прогнозите за най-голяма преживяемост. За това алармираха специалисти по време на организираната Академия за журналисти на тема „Рак на белия дроб – иновации в диагностиката и лечението“, организиран от „Астра Зенека България“.
Болестта при над 70% от пациентите у нас се открива в трети и четвърти стадий, когато прогнозата за петгодишна преживяемост е под 5%. За сравнение ранното откриване на този вид рак в САЩ достига 35%, а в редица страни от ЕС е над 20-25%. Тези данни дадоха основание на специалистите да определят ранното откриване на заболяването в България като „трагично ниско“.
В България ракът на белия дроб е най-честото злокачествено заболяване при мъжете и петото по честота сред жените. То е и най-честата причина за смърт от злокачествени заболявания сред силния пол, стана ясно от презентация на доц. д-р Димитър Калев, медицински онколог в СБАЛОЗ „Д-р Марко Марков“ – Варна. Годишно новите случаи на рак на дроб у нас са 3947, информира специалистът.
Най-честите рискови фактори за развиване на рак на белия дроб са активното или пасивното пушене, замърсяване на въздуха, хроничната обструктивна белодробна болест (ХОББ), заразяването с ХИВ. Най-рисковата група за развитие на болестта са хората между 55 и 74 години, както и такива с над 30 „пакет-години“, тоест години, през които ежедневно са пушили над една кутия цигари на ден. 44% от заболелите са непушачи, като сред тях влизат и бивши пушачи.
Основните симптоми, които насочват към диагнозата, са продължителна кашлица, прогресивна загуба на тегло, трудности с дишането и гръдна болка. При 20% от болните обаче симптоми лисват, поради което и диагнозата закъснява. „Вероятността човек да развие белодробен рак в рамките на живота си е 1:14 при мъжете и 1:17 при жените“, заяви още доц. Калев, като допълни, че поради късното диагностициране 40% от заболелите умират в рамките на една година. Ежегодно жертви на рака на белия дроб са 1,4 милиона души в света, от които 270 000 са граждани на Eвропейския съюз.
Заради късното откриване на рака на белия дроб у нас специалистите призоваха за програми за скрининг и други възможности за навременно диагностициране на болестта. Доц. Калев даде пример отново със САЩ, където след масовото използване на компютърната томография смъртността от рак на белия дроб е спаднала с 20%.
Специалистите засегнаха и темата за персонализираната белодробна онкология, като обособиха като проблем факта, че към момента НЗОК не поема нужните за откриването на заболяването биомаркери, които да спомогнат за този тип лечение.
Все пак специалистите са оптимисти, че диагностицирането и лечението на заболяването се развива с все по-добри темпове. „С цели 75% е нараснал броят на пациентите с онкологични заболявания, които са се завърнали на работа“, посочи Зоя Паунова, изпълнителен директор на АстраЗенека България. Тя отбеляза още, че за последните 10 години преживяемостта също е нараснала с 10 години.
Когато започнах работа преди около 35 г,статистиката беше следната.Годишно диагностицирани 3000 души с белодробен Са. Операбилни 300 пациенти,преживяли 5 г.-3 едва 30.