Във Враца днес откриват първия в страната Контролно-комуникационен център (ККЦ) за предоставяне на услугите телеасистенция и телегрижа за хора над 50 г. с хронични заболявания и трайни увреждания, съобщиха от БЧК.
ККЦ е част от интелигентна система за независим живот, базирана на използването на персонални електронни устройства от потребителите, които дават възможност за дистанционно наблюдение на физиологични показатели в реално време и сигнализиране при риск за здравето и безопасността на лицето в дома му.
Иновативните услуги телеасистенция и телегрижа стартираха през януари 2022 г. на територията на областите Враца, Видин и Монтана. Поетапно се включват потребители, като общият им брой в рамките на проекта ще достигне до 500 души, част от които самотно живеещи в малки и отдалечени населени места.
Наблюдението на активността и състоянието на потребителите се извършва 24 часа 7 дни в седмицата от специално обучен екип от 5 души с медицинско образование.
Инициативата е по проект „Иновативни модели за грижи в общността за хора с хронични заболявания и трайни увреждания", който се осъществява от БЧК в партньорство с Министерство на здравеопазването, Министерство на труда и социалната политика и Норвежката асоциация на местните и регионални власти и с подкрепата на Финансовия механизъм на ЕИП 2014-2021.