10 редовни дългогодишни кръводарители бяха наградени вчера от Националния център по трансфузионна хематология. Отличията бяха връчени по повод Световния ден на доброволния кръводарител.
Първи сред наградените с над 100 кръводарявания бе 47-годишният Тодор Димов от Стара Загора. С над 50 кръводарявания пък е Антоанета Пенева от Кюстендил, а Мариана Иванова от Смолян бе отличена за даряване на кръв над 45 пъти.
Денят на кръводарителя бе отбелязан от 36-годишния Марин Пенчев от Русе с кръводаряване за 40-и път. Сред отличените са още 39-годишният Ивайло Петров от София с 39 кръводарявания, Соня Андреева от Видин, която за 13 години е дарила кръв 34 пъти, Ирина Радкова от Пловдив, която има над 26 кръводарявания, както и още трима столичани – 31-годишният Павлин Панев с 23 кръводарявания, 28-годишният Тони Ризов с 18 кръводарявания и 36-годишният Владимир Димитров, който за четири години е дарил кръв 15 пъти.
На церемонията са отличени и няколко организации – А1 – за цялостен принос в работата по насърчаване на доброволното кръводаряване сред служителите си почти 20 години; ТУ „Електронни системи” – вече десет години лоялен партньор на НЦТХ и БЧК в провеждане на кампанията „Хайде с нас, и твоята кръв е важна.”, както и ЕЛДОМИНВЕСТ ООД – Варна – за принос в работата по насърчаване на доброволното кръводаряване сред служителите си.
„Всеки от нас има поне един член на семейството си или приятел, който дължи живота си на някого, когото никога няма да срещне. Това са безвъзмездните и доброволни кръводарители. Ето защо те имат нашата дълбока признателност – лична и професионална”. С тези думи директорът на НЦТХ проф. Фани Мартинова се обърна към участниците в 58-та Национална конференция по трансфузионна хематология, която традиционно се провежда в Световния ден на кръводарителя – 14 юни.
Проф. Мартинова изтъкна, че през 2018 г. Националният център усилено провежда акции и кампании с подвижните екипи, които посещават различни институции и организации. „Най-обнадеждаващото е, че поколението на 18-годишните е изключително активно. Това ни дава надежда, че алтруизмът не е чужд на младото поколение, а припознатите от тях ценности са онези, от които всяко общество се нуждае като фундамент”, каза още тя.