Пълно отпадане на лимитите за медицинска помощ предлагат депутати от БСП с промени в Закона за здравното осигуряване.
„Извършената и отчетена медицинска помощ се заплаща на изпълнителите на медицинска помощ след предоставяне на отчетните документи по чл. 73 от този закон, придружени с първичен счетоводен документ, съгласно Закона за счетоводството“. Това е текстът, който вносителите на промените залагат в чл. 47 от ЗЗО. В момента разпоредбата на този член гласи, че „Закупуването на оказаната на осигуреното лице медицинска помощ се извършва от РЗОК, като средствата се превеждат на предоставилия я изпълнител“.
С предложената от БСП промяна Касата няма да закупува медицински услуги от договорните си партньори, а ще заплаща това, което те са отчели към нея.
Припомняме, през 2015 г., когато бяха направени някои основни промени в ЗЗО, „ябълката на раздора“ бе именно думата „закупува“, която замени думата „заплаща“ в целия документ.
Идеята на промяната, предложена от вносителите, е да се премахнат лимитите в системата. „С това изречение фактически махаме лимитите“, потвърди пред Zdrave.net депутатът от БСП доц. Георги Йорданов.
Така заложена, промяната не засяга само болниците, а всички изпълнители на медицинска помощ, които работят с НЗОК.
Проблемът с лимитите в болниците обаче е особено сериозен, смята доц. Йорданов. Благодарение на тях, увеличението на цените на повече от половината клинични пътеки няма да има никакъв ефект, смята той. Защото: „Това на практика означава, че при повишаване на цената на определена пътека ти ще приемеш по-малко случаи, защото лимитът си остава същият. Т.е. няма да работиш толкова много, ще работиш по-малко и ще взимаш същите пари, което реално не носи нищо положително“, обясни той.
Доц. Йорданов изрази и друго опасение. „Другото притеснително е, че ако от болниците останат свободни пари заради лимитите, те ще бъдат прехвърлени в лекарствоснабдяването, защото там за първите два месеца по моя информация преразходът е по 7 млн. лв. И те ще се платят с пари, спестени от болничната помощ, който лимитът ги е затворил и са останали неизразходвани“, посочи още депутатът.
Припомняме, по данни от справка на НЗОК преразходът само в перото за онколекарства за януари е в размер на близо 10 млн. лв., а за февруари – около 7 млн. лв. Тъй като резервът на Здравната каса за тази година е значително по-малък от предходните, средствата в него няма да стигнат за покриването на този преразход, така че въпросът откъде Фондът ще вземе пари, за да плати дори само онкомедикаментите до края на годината, действително остава открит.
Ц. "...няма да работиш толкова много, ще работиш по-малко и ще взимаш същите пари, което реално не носи нищо положително“, обясни той. Тогава работи повече , за същите пари, за да ти се случи нещо положително. Умник!
комунягите играят добрия чичко милиционер. Изобщо не им дреме за медицинския персонал, а да не спира комуналното обслужване на соцелектората, случайно някъде да не му поискат пари, а това ,че здравеопазването не е е финансирано и дори махането на лимитите не променя нищо от семашковизма- това са подробности.