В днешния брой на „Държавен вестник“ са обнародвани промени в Изискванията на НЗОК за лечение на хепатит C, с които се облекчава значително достъпът на пациенти с тази диагноза до съвременна терапия.
При подаването на протокола за скъпоструващо лечение в Касата вече няма да се изисква 6-месечно проследяване. Това означава, че не е нужно пациентът да чака този период, преди да подаде протокол. Няма да са необходими и изследвания за TSH и пикочна киселина, които нямат отношение към лечението, но често са използвани като мотив за връщане на протокола с изискване за допълнителни консултации с ендокринолог
От пациентската организация „Хепактив“ припомнят, че наскоро беше приета и промяна в реда за подаване на протокола, като той се изпраща по електронен път от лекуващия гастроентеролог към НЗОК.
Изискванията и процесът по одобрение на лечение са далеч от идеални, но са важна стъпка напред в посока на това да не чакаме едно хронично заболяване да прогресира, преди да го лекуваме, както и да намалим емоционалната и финансова тежест върху пациента, отбелязват още от „Хепактив“.
Според тях тази промяна ще донесе облекчение и на хората, които са изложени на по-голям риск от инфектиране с хепатит С, като лишените от свобода например, които имат шанс да се излекуват единствено, докато са институционализирани и имат здравни осигуровки.
От пациентската организация припомнят още, че съществуващите доскоро ограничения са довели от една страна до намален брой лекувани с всяка изминала година (от 1100 през 2018 г. на 650 през 2022 г.), а от друга – до повишаване на доплащането от страна на пациента за ред ненужни проследяващи изследвания и допълнителни частни прегледи.
През последните 3 години многократно сигнализирахме Министерство на здравеопазването и омбудсмана, както и изпратихме редица писма до НЗОК, които едва сега бяха взети под внимание, допълват още от „Хепактив“.