Вирусни взривове с хрема, кихане, възпаление и болки в гърлото са пламнали в София, Пловдив и Стара Загора, но те не се дължат на грип, а на риновируси, които причиняват остри респираторни инфекции. Това съобщава „24 часа“ в днешния си брой като се позовава на проф. Тодор Кантарджиев, директор на Националния център по заразни и паразитни болести.
„Патогените са от вида пикорнавируси. Силно заразни са и се разпространяват по орално-фекален път, разговорно казано - с "мръсните" ръце или предмети. След контакт с вируса, пипайки се по очите и носа, човек буквално доставя патогена в лигавиците. От този момент до симптомите минават не повече от 2-4 дни. Вирусът се умножава в цитоплазмата на заразените клетки и причинява дискомфорта в носа и гърлото. Инфекцията се развива бързо и в ежедневието се определя като настинка или простуда, но не се дължи на студ, а на вируси. Характерни са за късното лято и преходния сезон към зимата“, пише всекидневникът.
„Щателното миене на ръцете, използване на мокри хигиенни кърпички и избягването на контакт с хора с признаци на хрема и настика намаляват риска от заболяване. Важно предупреждение е, че причинителите на тези инфекции, които протичат грипоподобно, "не се боят" от дезинфектанти на алкохолна основа. Подобна защита работи по време на грипните епидемии. От семейството на пикорнавирусите е и причинителят на детския паралич“, допълва още медията.
„Монитор“ информира, че вече е започнало предоставянето на безплатните ваксини срещу грип за пенсионери. „Ваксините ще се поставят от джипитата на пациентите над 65-годишна възраст и преценка на докторите. Сега е времето, когато се извършват имунизациите срещу заразата, тъй като силен имунитет срещу нея се създава преди грипът да се е появил. Четири щама ще ни атакуват тази зимата. Става въпрос за "Бризбейн", "Канзас", "Колорадо" и "Пукет", съобщи д-р Гергана Николова от Управителния съвет на Българския лекарски съюз. По думите й за хората с хронични заболявания грипът крие сериозни рискове. Децата също могат да бъдат ваксинирани, като се спазва имунизационният календар.От Министерството на здравеопазването напомнят, че всяка ваксина се поставя след преценка на здравословното състояние на лицето и липсата на противопоказания“, съобщава изданието.
„Всяка година в света от грип се разболяват около 500 млн. души. Статистиката за България сочи, че заболяването засяга от 5 до 20%. Над 10 хиляди от тях попадат в болница с грипни усложнения, а 2000 са смъртните случаи от най-тежкото усложнение - пневмонията. По време на пандемията заболяемостта достига около 58 на сто“, допълва още всекидневникът.
„Труд“ съобщава, че общо за последните 4 г. в IV МБАЛ в София е доставена нова медицинска техника за над 1,2 млн. лв., като част от нея е осигурена със средства по проект "Джесика". „Освен това медицинска апаратура за близо 400 000 лв. е купена за нуждите на IV МБАЛ със средства, осигурени от Столична община. Тя бе представена вчера от изпълнителния директор на лечебното заведение доц. д-р Аркади Иванов пред зам.-кмета на София Дончо Барбалов и директора на дирекция "Здравеопазване" към СО д-р Моника Чеуз. Съвременната апаратура е предназначена за диагностика и лечение на заболявания на млечната жлеза, онкологичните заболявания в областта на коремната хирургия, за диагностика и лечение на болести на отделителната система: простата, бъбреци, пикочен мехур. Купен е анестезиологичен апарат, както и система за мониториране на пациенти в Интензивен кардиологичен сектор.
Целта на инвестицията е да се повиши качеството и ефективността на лечението на пациентите, а общинската болница да бъде утвърдена като място за съвременна диагностика и лечение на социално значимите заболявания. Болницата се включва в скрининговите кампании на Столична община и организира безплатни профилактични прегледи“, пише медията.