„От години Българският лекарски съюз предупреждава, че това ще се случи, но нямаше кой да чуе. Причините за тази ситуация са няколко и с времето кризата се задълбочи - недостатъчното финансиране на сектора, налагането на лимити и неизплащането на надлимитната дейност, наличието на 11-годишен период, в който клиничните пътеки не са мръднали и със стотинка, а за същото време минималната заплата има около 10-11 пъти корекции, което е добре, но така се завишиха и осигурителните прагове.” Така председателят на БЛС д-р Венцислав Грозев коментира в интервю за „24 часа” ситуацията с общинските и областните болници в страната.
„На места разходите на общинските и областните болници за фонд работна заплата стигат 93 %. Това на практика ги декапитализира, защото не им остават почти никакви финансови ресурси, с които да заплатят режийните разходи - вода, ток, ТЕЦ. Повишиха се и цените на лекарства, консумативи, а приходите в системата на болничната помощ се запазиха на едно ниво”, отбелязва още той.
Д-р Грозев припомня, че съсловната организация предложи на здравната каса да изнесе дейности от болничната в извънболничната помощ - чрез амбулаторни и клинични процедури, но, по думите му, разговори по тази тема няма.
„В същата криза попаднаха и областните, и университетските болници. Те не са в по-цветущо състояние, но поне могат да сключват договор за по-голям брой клинични пътеки, което донякъде компенсира загубите”, отбелязва той и допълва: „Истината е, че болниците бяха доведени до тази ситуация не толкова заради лошото управление, а заради лошия начин на финансиране. А той е резултат от не добре обмислена нормативна база, особено при стандартите и нивата на компетентност. Не може да се обвиняват лечебните заведения само в лош мениджмънт. Не отричам, че има болници, в които мениджмънтът не е на достатъчно добро ниво, но от това не може да се правят общи заключения. Както в здравеопазването, така и в дадения случай, ако мога да направя алегория, когато липсва профилактика, е нормално заболеваемостта да нараства, т.е. системата не се лекува, не се профилактира и едва ли не чакаме нейния крах”, казва д-р Грозев.
Едно от проблемните лечебни заведения пък е тема на публикация в „Сега”. Вестникът информира за плана, изготвен от МЗ за оздравяване на врачанската болница. „Обединяване на отделения, оптимизация предимно на административен персонал и намаление на леглата от 315 на 270 предвижда оздравителният план на болницата във Враца, съобщиха от МЗ. Предвижда се и съществено намаляване на разходите за издръжка и за външни услуги”, пише вестникът.
„От министерството вече представиха плана и за болницата в Ловеч, където се съкращават 80 души административен персонал, 27 от полувисшия и среден медицински персонал и 40 на сто от леглата. И двете лечебни заведения имат големи дългове, запори върху сметките от кредитори, а работещите не получават заплати с месеци”, припомня изданието и допълва: „Наскоро от МЗ обявиха, че е готов анализът на финансовото състояние на областните болници, въз основа на който се вземат конкретни мерки за всяка една от тях. Правят се и общи правила за финансово управление и контрол в лечебните заведения. Очаква се те да са факт в началото на следващия месец, а според МЗ липсата им е една от причините част от областните болници да са пред фалит.”
Няколко издания се спират на други вчерашни изявления, засягащи Спешната помощ. „Военни хеликоптери стават медицински - за спешна помощ и бедствия. Експерти от министерствата на отбраната, здравеопазването и вътрешните работи вече правят план за трансформирането им. "Работи се по въпроса", увери вицепремиерът Красимир Каракачанов. В момента се изчислява колко ще струва ремонтът. На вчерашното заседание на кабинета премиерът Бойко Борисов нареди да се направи анализ на наличните хеликоптери в държавата и да се прецени кои от тях могат да се използват в здравеопазването”, информира „Стандарт”.
мерки ще се вземат само при изпадналите ли ? - другите с години ще карат по ръба и ще се мъчат
ако това е решението - намалете още финансирането и влезте в болниците