Вестинк „24 часа“ днес се спира подробно на годишния доклад на Изпълнителна агенция „Медицински одит“ като отбелязва заключението, че недостигът на специализирани медици поставя в риск осигуряването на нужните за населението конкретни медицински грижи. „Враца е една от областите с най-затруднен достъп до специализирано лечение, тъй като там липсват специалисти по 22 медицински специалности. В доклада се посочват още Плевен и Сливен, но там липсата се изразява в съответно специалисти по 5 и 8 медицински специалности“, пише вестникът.
"Анализът налага и извода, че лечебните заведения не могат да покриват разходите си с приходите от осъществяваната дейност и натрупват задължения, което води до тяхната декапитализация. Влошеното икономическо състояние оказва влияние върху качеството на медицинската услуга и състоянието на болниците", допълва още изданието.
„Монитор“ се спира върху проекта за Наредбата на медицинската експертиза, като отбелязва, че ТЕЛК комисиите ще сумират заболяванията, ако основното носи поне 50% и има още едно с толкова. „Според сега действащата наредба увеличение на процента неработоспособност се прави само ако основното увреждане носи поне 80 на сто, а съпътстващите - поне 50 на сто. Така с промените ТЕЛК-овете на българите с повече от едно заболяване, които са оценени с поне 50% инвалидност, ще се формират, като към основното увреждане бъдат прибавяни 20% от сбора на съпътстващите“, пише всекидневникът.
„В доклада на здравното министерство се посочва, че най-високият процент, съответстващ на най-тежкото увреждане, е 70 на сто. На останалите увреждания ще съответстват 60%, 50% и 30%. От ресорното ведомство дават и пример как точно ще бъде извършвано сумирането. "Към 70% (най-високия процент) прибавяме 20% от сбора на процентите на останалите увреждания (60+50+30), което съответства на 28%, и получаваме окончателната оценка, която в случая е 98%. Същото лице, оценено по настоящия ред, ще получи 70%", обясняват експертите в доклада. Освен това в ТЕЛК-а задължително ще се вписва и кодът на болестта. Чрез него може да се проследи кога е поставена диагнозата и какви изследвания са правени“, допълва още медията.
Методиката за определяне обезщетенията за неимуществените и имуществени вреди за пострадали от катастрофи трябва да бъде готова докъм средата на годината, информира „Телеграф“. В нея се очаквало да има референтни стойности на обезщетенията, които изплащат застрахователите при всеки вид травма, като счупен крак например.
„Методиката на практика ще бъде нещо като стандартизиран ценоразпис - списък със стойности за всеки вид увреждане, както е в цяла Европа, обясниха застрахователи. По думите им, така ще се прекрати практиката обезщетенията да варират в изключително големи граници според решенията на отделните съдилища. Очаква се в този ценоразпис да има референтни стойности, които да бъдат вземани предвид от съдиите. При определяне на обезщетенията за наследниците на загинал на пътя пък един от критериите, които ще се вземат под внимание, ще бъде доходът на починалия“, съобщава ежедневникът.