170 медици от ЦСМП-Бургас ще отговарят за 1 млн. души през лятото, съобщава „Монитор“. „В това число влизат лекари, медицински сестри и фелдшери. Центърът в Бургас има общо 14 филиала - два в Бургас и по един в останалите 12 общини, разположени на територията на Бургаска област. Всички те обслужват население от над 413 000 души, но през туристическия сезон пребиваващите в региона са над 1 млн. души“, пише медията.
„Линейките в Бургаско и по Южното Черноморие не достигат, особено през лятото, когато стотици хиляди туристи умножават броя на населението и пациентите. Колко обаче са наличните коли от Центъра за спешна помощ в Бургас отказаха да съобщят. По неофициални данни в целия морски регион на юг работят общо 17 линейки, пет от които са в Бургас“, допълва още медията.
Повечето днешни всекидневници информират, че общинските лечебни заведения в София са на печалба. "Отчитаме положителен финансов резултат във всички общински лечебни заведения", каза председателят на общинската комисия по здравеопазване д-р Веселин Милев. През 2018-а най-много инвестиции са направени в болници "Света София" и "Шейново", пише „Труд“. „9,5 млн. лв. са отпуснати за дофинансиране на дейности, които не се поемат от НЗОК“, допълва „24 часа“.
„Телеграф“ съобщава, че 18 600 души са били болни от варицела от началото на годината. „Това е с повече от три хиляди случая в сравнение със същия период на 2018 г. Според данните на Националния център по заразни и паразитни болести само през последната седмица на май са регистрирани 1097 новозаразени“, пише медията.
„Най-късно през 2021 г. у нас ще се правят имунизации срещу шарката, които ще бъдат по желание. В момента обаче България е единствената държава в Европа, в която няма ваксина за варицела. Междувременно обаче родителите въртят търговия със серумите, като ги внасят от Гърция или Румъния, а след това ги продават в интернет по 100 лв. бройката. Инжекцията се търси най-много от бременни жени, които не са прекарали шарката. Причината е, че за плода тя може да бъде изключително опасна. Интерес има и от страна на семейства с по-голямо дете, което не се/ е разболявало от лещенка и е в контакт с новороденото си братче или сестриче. Експертите обаче са категорични, че купуването на ваксина от интернет може да бъде много опасно, защото не се знае при какви условия е пренесена и съхранявана“, допълва изданието.
„Тежки усложнения вследствие на варицелата има само при 10% от хората. Това обаче са около 3000 деца годишно, като всяка година се регистрират и по няколко смъртни случая. Най-много заразени до момента са регистрирани в София и Варна, показват данните на Националния център по обществено здраве и анализи. На трето място пък се нарежда Пловдив. Стотици случаи обаче има и във всички останали области на страната. Междувременно продължават да нарастват и заразените с морбили. През изминалата седмица са установени нови 69 души с дребна шарка. Така общия брой на засегнатите вече е близо 900“, пише още „Телеграф“.















Морето е Свободна Черноморска Икономическа Зона и поради тази причина отдавна там безплатните лекари свършиха.Който вади хилядарки на вечер по баровете ще трябва да се бръкне дълбоко и за лекар.
Така е. Не познавам зони с безплатни плочкаджии, автомонтьорчета ,певачки и ритнитопковци. Иначе щях да се преместя там.