„Смяната на караула” в здравното ведомство не намира почти никакво отразяване в днешния печат. Единственото издание, посветило отделна публикация на официалното встъпване в длъжност на новия здравен министър проф. Николай Петров, е „Стандарт”.
„Новият здравен министър проф. Николай Петров ще продължи политиките по отношение на запазване на договорното начало с Лекарския съюз, което бе възстановено от предшественика му д-р Илко Семерджиев. Тази заявка даде самият Петров при приемането на поста от служебния състав на ведомството”, пише вестникът. „Всичко добро, което екипът на служебния министър е направил, ще бъде прието като добре дошло и ще бъде надградено, посочи Петров и допълни, че ще даде всичко от себе си за реализиране на управленската програма на коалицията. Без да оповести повече конкретика, досегашният шеф на Военномедицинската академия обяви, че българското здравеопазване се нуждае от експертиза, работа и резултати и присъствието на новия екип начело на министерството потвърждавало тази теза”, завършва материалът.
Някои ежедневници се спират на поредното неплащане на болници от страна на НЗОК, този път – заради дългове към НАП и Агенция „Митници”, за което алармира вчера БЛС. „Българският лекарски съюз изрази своето недоволство от наложената в последните два месеца забрана НЗОК да превежда пари към лечебните заведения, които имат дългове към държавния бюджет. Практиката е наложена с цел да се повиши събираемостта на НАП и Агенция „Митници”, но според БЛС налагането на забрана за плащане от страна на НЗОК към лечебните заведения е недопустимо. Водещите причини, които се посочват в становището, са невъзможността болниците да извършват основната си дейност, тъй като се финансират основно от НЗОК”, четем в „Дума”.
„Главното притеснение на БЛС е, че неплащането на дължимите за изработени медицински дейности суми може да доведе до временно или постоянно прекратяване на дейността на тези лечебни заведения. Тази практика може и да постави под заплаха конституционното право на българските граждани на достъп до медицинска помощ”, посочва вестникът и допълва: „От съюза призовават да се даде разумен срок на болниците, които имат задължения към бюджета, в който да се покрият натрупаните задължения. Лекарите искат и да се изготви погасителен план, осигуряващ както погасяването на задълженията, така и функционирането на болниците.”
Други издания съобщават за недоволство в „Пирогов” заради орязани заплати, които обаче не са свързани с изплащаното от касата. „Близо 200 лекари и медицински сестри от „Пирогов” излязоха рано сутринта на кратък протест заради орязани заплати. Те са от клиниките по неврология, изгаряния и пластична хирургия и урология. Към тях се присъединиха и медици от клиниката по анестезиология и реанимация”, информира „Монитор”.
„Хората искат пълния размер на възнагражденията си, тъй като те са орязани с 30 процента. Това заяви пред „Монитор” шефът на реанимациите и председател на Столичната колегия на Българския лекарски съюз проф. Милан Миланов.
С намаляването на възнагражденията за месец март се нарушава Националният рамков договор за тази година, допълни той”, допълва публикацията.
И още: „Той изчисли, че за месец март приходите на "Пирогов" са 650 000 лв. Според колективния трудов договор 18% от тях следва да бъдат разпределяни като допълнително материално стимулиране към заплатите на работещите. След разговор с директора проф. Асен Балтов протестиращите са получили уверение, че въпросът ще бъде уреден във вторник или в сряда.”
Друг материал във вестника съобщава, че малкият Байрям все още чака своята операция. От публикацията става ясно, че трансплантацията е отложена отново, този път – заради болни зъби. „Лекарите от клиниката в германския град Тюбинген отложиха за втори път трансплантацията на деветгодишния Байрам Али. Предвиждаше се момченцето да бъде оперирано на 29 април. Това съобщи за „Монитор” Пенка Георгиева - член на Обществения съвет към Фонда за лечение на деца и председател на Пациентската организация „Заедно с теб”. Оказало се е, че детето е със занемарени постоянни зъби с корени. За да не се получи възпалителен процес преди, по време или след операцията, се е наложило първо те да бъдат излекувани и да му бъдат сложени пломби преди да се пристъпи към самата трансплантация, поясни Георгиева”, четем в ежедневника, който припомня, че това е второто отлагане на присаждането на бъбрек на Байрам Али.
„В момента 9-годишният Байрам е поддържан на хемодиализа, която му се прави през ден. Възможно е той да бъде трансплантиран в средата на месец май”, информира още изданието.
Кака Пенка е учи и лекарите от Тюбинген ли ....?