Очаквано, почти всички печатни издания днес отразяват новината за напускането на д-р Марияна Симеонова от поста директор на ИАТ. „Директорът на Изпълнителна агенция по трансплантации д-р Марияна Симеонова е подала оставка и напуска поста си. Това съобщиха от Министерството на здравеопазването в понеделник.
Мотивите за напускането са лични, свързани с професионалното развитие на д-р Симеонова, посочват оттам”, пише „24 часа” и припомня: „Шефката на ИАТ подава оставка за втори път тази година. Първия бе преди няколко месеца, но тогава здравният министър Кирил Ананиев не я прие. Основният проблем бе липсата на договор с чуждестранна болница за белодробни трансплантации на българските пациенти, тъй като такива у нас не се правят”.
Вестникът отбелязва още: „По думите на д-р Симеонова този проблем бе на път да се реши, защото се водеха преговори с болница в Есен, Германия. След трети протест в края на юли на хора, нуждаещи се от такава трансплантация, бе обявено, че договорът с Есен по линия на Евротрансплант ще бъде сключен до три седмици. Такъв обаче все още няма”.
Друга тема, привлякла вниманието на вестниците, е тази за проблемите с лекарствата, отчетени вчера от БАРПТЛ. „Дефицитът на всяко второ лекарство в България е заради липса на внос. Импортът е решение при 53% от сигналите за недостиг. Това показва първата междинна обработка на резултатите от интернет платформата на Българската асоциация за развитие на паралелната търговия с лекарства (БАРПТЛ), съобщи нейният изпълнителен директор Боряна Маринкова”, пише „Монитор” и припомня: „Платформата стартира на 9 юни като част от проект за сътрудничество между БАРПТЛ и Федерация „Български пациентски форум”. 182 сипнала от цялата страна бяха получени и обработени за това време”.
В 53% от случаите решението се крие във вноса и бързите вътреобщностни доставки, тъй като сигналите се отнасят за лекарства, които са с трайно или временно преустановен внос в България по желание на производителя, пише още вестникът и уточнява: „Експерти във фармабизнеса коментираха, че това е заради малкия дялов пазар в нашата страна по отношение на този в Европа, както и за ниските им продажни цени”.
„Телеграф” пък се спира на очакваните щамове грип този сезон. „Грипът ни връхлита още през октомври. За това алармират украински епидемиолози. Според тях тази година заразата ще подрани. Както „Телеграф” писа, прогнозите на Световната здравна организация са, че през зимата ще ни мъчат два нови щама. Единият е „Сингапур” от типа А - H3N2, който е братовчед на вече познатия ни „Хонконг”. Другият нов грип ще бъде „Колорадо” (тип В). Освен тях се очаква да се завърне „Мичиган”, който пък е А/Н1N1 и е брат близнак на свинския грип. Четвъртият щам, който ще върлува, е познатият ни вече „Пукет”. Първите три грипа трябва да бъдат включени в състава на тривалентните ваксини, докато четиривалентните ще ни защитават от всички очаквани щамове”, пише изданието.
„Наша проверка в аптеките показа, че серумите, които ще ни предпазват от грип, в момента не са налични, но според фармацевтите доставка се очаква още в края на този месец. Ваксината, която ще ни пази от три грипа, ще се продава на цена от около 10 лв., а другата, която защитава от четирите щама - около 20 лв.”, допълва публикацията.
Всекидневникът отбелязва още, че според препоръките на СЗО сред възрастните хора, хронично болните и децата трябва да се постига 75% обхват на имунизации, което поставя страната ни на едно от последните места в Европа.
„У нас защита получават около 2% от населението. През изминалата година обаче ваксинациите са нараснали двойно и са обхванали 4 процента от нашенците, като в началото на 2018 г. серумите бяха изчерпани. Въпреки това обхватът е изключително нисък дори и сред рисковите групи”, посочва материалът.