За пореден път липсват задължителни ваксини за децата. Почти в цялата страна не е осигурена 4-валентна ваксина срещу дифтерия, тетанус, коклюш и полиомиелит за реимунизация на 6- и 7-годишните деца. Изоставането при някои деца вече е две години, пишат „Сега“ и „Дума“.
„Сега“ съобщава, че според МЗ има сключен договор за доставки на всички ваксини, с които да се направят реимунизациите на 6-годишните, първата доставка до регионалните здравни инспекции, откъдето личните лекари ще получат ваксините, ще е факт тази седмица. "Недостигът на практика ще бъде напълно преодолян едва през последните месеци на 2016 г., защото изостаналите от 2015 г. подлежащи невинаги се обхващат приоритетно пред подлежащите за 2016 г., но е сключен договор за необходимите количества ваксина за всички - и от 2015, и от 2016 г.", уверяват от министерството пред изданието.
„Стандарт“ съобщава, че от 30 000 до 170 000 лв. ще получат общини, министерства, агенции и областни управи за адаптиране на сградите си за хора с увреждания. „Средствата ще бъдат осигурени по проект "Красива България". С тях ще може да се изграждат рампи, вертикални платформи, разширяване на входовете на публичните сгради“, пише медията.
„Монитор“ разказва за Наталия Маева, която е трансплантирана с бял дроб във Виена. „Чувствам се на около 30 години, явно донорът е бил млад човек“, цитира изданието думите на 45-годишната Наталия, която преди малко повече от четири месеца е претърпяла трансплантация на бял дроб в Австрия. „Наталия, която е и журналист, е дарила своя бял дроб за научни изследвания в Германия. По този начин тя се надява да има по-голяма яснота за заболяването й пулмонална хипертония и да допринесе за напредъка в лечението му. Болестта е рядко срещана. Статистиката сочи, че на 1 млн. души, тя засяга седем“, пише „Монитор“.
Чревен вирус поваля с 38 градуса и болки в гърлото, но без диария, съобщава „24 часа“. „Чревните инфекции се увеличават, като през последната седмица са отчетени 412 случая на гастроентерит, или с 81 повече от предходната, сочат данните на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). В тази група се отчитат ентеровирусните инфекции. От януари досега са регистрирани 8229 случая на гастроентерит, с близо 100 повече спрямо същия период на 2015 г.“, пише още медията.