Заради искането на произвозители на лекарства да вдигнат цените на някои от масово купуваните медикаменти без рецепта с между 23 и 150%, здравният министър Кирил Ананиев предлага на правителството да вземе спешни мерки, преди влизането в сила на промените в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина. За това съобщава „24 часа“ в темата на днешния си брой. „Законов луфт може да позволи на производители на лекарства да вдигнат цените на някои от масово купуваните медикаменти без рецепта с между 23 и 150%. Става въпрос за продукти като гелове против болки в мускулите, сиропи, капки за нос, разхлабителни, болкоуспокоителни и други, които се продават без рецепта. Такива заявления са подали през изминалия месец някои от фармакомпаниите за свои лекарства. Увеличения са поискани за 33 медикамента, но само 13 от тях са с драстичен скок на цените, показва справка на здравното министерство. Възможност да поискат по-високите цени производителите са видели в законов луфт, който пък Министерството на здравеопазването спепшо опитва да затвори. "Вратичката" в закона е свързана със забрана от 2013 г., въведена в наредбата за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти. Според нея лекарствата без рецепта не могат да поскъпват с по-голям процент от индекса на инфлацията. Основната причина за въвеждането й тогава цели да се ограничи увеличението на цените на масовите лекарства в разгара на зимния сезон, както и да се създадат прогнозируемост и стабилност на разходите за най-често използваните от българските домакинства лекарствени продукти. Първоначално ограничението е било със срок до 30 април 2014 г. След изтичането му, през август 2014 г., срокът е удължен до 31 декември 2019 г. и вече е изтекъл. Забраната е административна и трябва да бъде вписана в закон, а не в наредба. И здравното министерство е подготвило проект за промени в Закона за лекарствата, с който да стане постоянна. Законопроектът обаче все още не е минал на първо четене в парламентарната здравна комисия, както и в зала, а до окончателното му приемане и обнародване ще мине много време“, пише изданието.
„За да успее да спре поскъпването, спешо здравният министър Кирил Ананиев пък внесе в Министерския съвет предложение за промени в наредбата за регистриране и регулиране на цените на лекарствените продукти, която да върне забраната до влизането в сила на законовата промяна. Ако новата наредба бъде приета, преди да изтекат 30-те дни за разглеждане и одобрение на заявленията, това ще спре прекалено големите поскъпвания“, допълва медията.
„Монитор“ информира за проекта на изменение на Наредба 1 от 2013 г., според който болниците и онкологичните центрове ще трябва да публикуват финансовото си състояние, медико-статистическа информация и информация за медицинската им дейност. „Това означава, че лечебните заведения ще трябва да публикуват не само медицинските услуги и високотехнологични медицински дейности, които се извършват в тях, но и броя на смъртните случаи и дори вътрешноболничните инфекции, ако са били допуснати такива. Те ще предават информацията на всеки три месеца на Министерството на здравеопазването, което от своя страна ще я публикува на сайта си. Задължението важи за болниците и онкологичните центрове, които работят по договор с Националната здравноосигурителна каса (НЗОК)“, пише всекидневникът.
За бум на варицела и вирусни хепатити, съобщава „Телеграф“ като се позовава на данните на Националния център по заразни и паразитни болести. „Само за месец шарката налази над 5000 души. Това е повече в сравнение със същия период на отминалата година. Най-много случаи са регистрирани в София, Варна и Русе, но лещенката пълзи във всички области на страната. Както вече писахме през 2020 г. на обществен дебат ще бъде поставен въпросът ваксината за варицела да стане част от задължителния имунизационен календар.
Междувременно от началото на годината са регистрирани и 260 случая на вирусни хепатити. В момента се намира в сезона на хепатит А. Само през изминалата година е имало общо 1520 заболели, което е повече в сравнение с 2018 г. Първенци по заболеваемост от хепатит А са били областите София-град, Бургас, Сливен и Ловеч. Обикновено болестта предизвиква малки епидемични взривове в семейството, в яслата, в градината и училището. Инфекцията се предава по фекал-но-орален път и затова хигиената е много важна, обяснява главният държавен здравен инспектор доц. Ангел Кунчев“, пие медията.
Ха Киро Ментата и тиквокомунистите си траят за 20% ДДС върху лекарствата, пари с които тиквниците не искат да се разделят за да има мангизи за кьорсофрата за ГЕРБ. Иначе жалят пациентите плащащи все по-големи сметки за лекарства. Педе ъъъ герберасти, сър.... Някой ако знае страна в ЕС с толкова висок ДДС на лекарствата да провери и да се обади. .Мутрите ви взимат 20 лева от 100 лева, ,които сте дали за лекарства, припомняйте си го всеки път ,когато гласувате за мутрокомунистите
Тия не се наядоха бе! Беналгин, Упсарин "С", витамини...стигнаха космически висоти, а уж инфлацията била 2.8 %