„17 хирурзи влязоха в битка за наградите „Млад медик 2017”, информира днес „Стандарт”, който е съорганизатор на конкурса заедно с лекарския съюз.
„48 лекари до 38 г. от цялата страна подадоха документи за участие. Сред хирурзите, които са най-многобройната група, има специалисти в различни области - гръдна, детска, чернодробна, съдова, като трима са неврохирурзите. Следващата най-активна група специалисти са ендокринолозите - 7. Следват кардиолозите, ортопедите, гинеколозите и онколозите с по трима кандидати. По двама представители имат специалистите по инфекциозни и очни болести и практикуващите обща медицина. С по един кандидат са от специалностите Обща и клинична патология, Лъчелечение, Пневмология и фтизиатрия, Кожни и венерически болести, медицинска генетика и неврология”, съобщава изданието.
„Най-много са номинираните млади лекари от софийските болници, следвани от пловдивчани с 9 кандидати. Активни са от Стара Загора и Плевен, следвани от Варна и Смолян. В битката са се включили и медици от Габрово, Исперих, Перник, Разград, Бургас и Добрич”, пише още вестникът.
Кои ще са победителите в трите категории – „Специализант”, „Докторант” и „Лекар с придобита специалност”, ще стане ясно днес на официална церемония в хотел „Маринела”, припомня публикацията, като уточнява, че критериите за участие в конкурса са определени от БЛС.
„Бум на белодробни заболявания има у нас. Проблемът с тези болести придобива измеренията на социално значим проблем. Това алармира пред БНТ проф. Коста Костов, началник на Клиниката по белодробни болести във Военномедицинска академия. Засегнатите от хронични белодробни увреждания са повече в големите градове, където основната причина е силно замърсеният въздух”, четем пък в „Монитор”, който допълва, че според специалиста Министерството на здравеопазването трябва да инициира цялостна програма за решаване на проблема. „Хроничните белодробни болести, които ние наричаме социално значими, техния „мръсен” сезон е есенно-зимният. Не искам да споменавам баналните данни, че пет града в България бяха класирани в челните места на най-замърсените градове в Европа. В София е най-сериозна ситуацията. Проблемът е в това, че нищо особено не се прави този проблем да бъде преодолян”, заяви той.
По думите му, България има близо милион души, които страдат директно от мръсния въздух. 150 хиляди са деца, като малко под 100 000 не се лекуват”, четем още в ежедневника.
„Сега” се спира на разрастващата се епидемия от холера в Йемен и проблемите около нея. „Извънредно положение заради епидемия от холера обявиха властите в йеменската столица Сана, предадоха агенциите. Градът е контролиран от шиитските бунтовници. От здравното министерство в Сана признаха, че са неспособни да ограничат бедствието, и призоваха за международна хуманитарна помощ за справяне с кризата”, пише изданието.
„От международния комитет на Червения кръст съобщиха, че епидемията е взела 115 жертви, а между 27 април и 13 май броят на болните е достигнал 8500”, допълва ежедневникът.