!
Понеделник, 09 Декември 2024
06
дек
 

От пресата: Болници – пансион за бездомни, СПИН, грип

Четвъртък, 06 Декември 2018 | 09:24:41


„Скитници и самотни старци преживяват на пансион в болниците в страната, тъй като няма къде да отидат, установи проверка на „Монитор”. 80 такива случаи има само в Университетската болница „Света Анна” в София от на

„Скитници и самотни старци преживяват на пансион в болниците в страната, тъй като няма къде да отидат, установи проверка на „Монитор”.

80 такива случаи има само в Университетската болница „Света Анна” в София от началото на годината към момента. Освен клошари, сред тях има още изоставени от роднините си. Около 20 са лекуваните самотни възрастни хора от обезлюдените села с по един-двама жители, разказа говорителят на лечебното заведение Антон Луков. Социалните работници в болницата успяват да настанят повече от тях в старчески домове, хосписи или центрове за временно настаняване след изписването им”, четем в ежедневника.

„Двама пациенти лежат от месец в Бургаската университетска многопрофилна болница за активно лечение като на хотел. Клиничните пътеки, по които са приети и лекувани, отдавна са приключили, но лекарите не могат да ги изпишат, защото хората няма къде да отидат, а имат нужда от последващи грижи. Единият пациент е в неврологично отделение след претърпян инсулт. Вторият е в отделението по гастроетерология, с диагноза хепатит”, допълва изданието и уточнява: „От снощи съставът на питомците на здравното заведение се е увеличил с още един. Мъж в кома е бил открит на улицата и е настанен в реанимацията. Самоличността му е неизвестна и лекарите дори не могат да го чекират. Най-вероятно човекът е бездомник и също няма близки”.

„В старозагорската Университетска болница „Проф. д-р Стоян Киркович” пък имат един пациент, които постъпва периодично. Той не е бездомник, но никой от близките му не иска да се грижи за него”, пише още „Монитор” и припомня съобщението на пловдивската „Св. Георги” от преди два дни, според което двама пациенти удължават болничния си престой няколко месеца, защото нямат близки и роднини, които да ги приемат.

„Труд” се спира на ситуацията с ХИВ у нас. „Регистрираните в България ХИВ-позитивни лица са 2977 към момента. Смята се обаче, че броят на носителите на вируса е значително по-голям, тъй като много от тях не са се изследвали и все още не знаят, че го имат. Новите случаи от януари 2018 г. до края на ноември в страната са 286 като при 54% от тях става въпрос за хомосексуални мъже. Данните бяха изнесени по време на семинар на тема „Да говорим открито за ХИВ” в сряда, 5 декември”, пише вестникът.

„През последните години се наблюдава тенденция за увеличаване на средната възраст при новооткритите случаи и сега тя вече е 30-39 години. Честотата на новите инфекции у нас е ниска - 2,8% на 100 хил. души, при средно 5% за Европа. Основна причина за това са националните програми за превенция, диагностика и лечение на ХИВ/СПИН, които се прилагат”, допълва публикацията и уточнява, че през 2018 г. 434 българи са с трайно или напълно потиснат вирус в резултат на съвременната антиретровирусна терапия.

„24 часа” пък се фокусира върху грипа. „Нови 6 случая на грип А от тип H3N2 и един случай на A/H1N1, известен като свински, откри Националният център по заразни и паразитни болести за ден. Това съобщи директорът на НЦЗПБ и национален консултант по микробиология проф. Тодор Кантарджиев. Същите два щама се откриват най-често и в другите държави в Европа, в които вече има грип, добави той”, пише изданието.

„Шестте случая на H3N2 са на пациенти от Стара Загора, които карат тежък грип с усложнения, а другият е на болен от Силистра, където миналата седмица се установи H3N2 и на друг човек”, уточнява всекидневникът.

„През последните 5-6 години първите случаи на сезонната инфлуенца у нас бяха причинени от В вируси, а А щамовете вземаха връх в разгара на епидемиите. Клинично човек не може да различи кой от двете групи грип го е повалил, а и няма голямо значение, защото поне в началото лечението с противовирусни средства и подкрепящите здравето терапии са еднакви. Разлики в подхода може да се появят по-късно при затегнато протичане и усложнения. Сигнал за лош ход е, ако треската, отпадналостта, болките по мускулите и ставите не намаляват или се увеличават. Тогава и терапиите се променят - разчита се на антибиотик, понякога на ударна комбинация.

Усложненията най-често са пневмонии, които в редки случаи и предимно при хора с по-слаб имунитет може да се развият скоро след първите симптоми на респираторна инфекция”, допълва вестникът.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
utU%


Всичко за коронавируса
Още новини
ДКБ: Време е за изработването на Националния план за сърдечносъдово здраве
09.12.2024 17:43:05

ДКБ: Време е за изработването на Националния план за сърдечносъдово здраве

След като министрите на здравеопазването на страните от Европейския съюз приеха единодушно заключ ...

Регистрираха нов случай на маймунска шарка в София
09.12.2024 17:21:31

Регистрираха нов случай на маймунска шарка в София

В София е регистриран случай на маймунска вариола. Това показват данните на Столичната регионална ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...