Понеделник, 20 Януари 2025
28
март
 

Паметта на имунната система продължава година след COVID-19

Понеделник, 28 Март 2022 | 09:31:10


Година след заразяването с коронавируса, когато антителата в кръвта едва се откриват, имунната система продължава да „помни“ вируса и има готовност да реагира в някаква степен при повторна среща с него, показва изследване на китайски учени,

Година след заразяването с коронавируса, когато антителата в кръвта едва се откриват, имунната система продължава да „помни“ вируса и има готовност да реагира в някаква степен при повторна среща с него, показва изследване на китайски учени, публикувано в The Lancet Microbe.

Изследователите са проучили 141 души, заразени с вируса през първата половина на 2020 г., които са предоставили кръвни проби 12 месеца по-късно. Никой от тях не е бил ваксиниран междувременно. При повечето изследвани все още са се наблюдавали ниски нива на антитела, а в по-голямата част от възрастовата група под 60 години са се доказали и антитела, които могат да неутрализират вируса, отбелязват учените.

Но при всеки изследван, независимо от възрастта и тежестта на първоначалната инфекция, включително и при пациентите, които вече са загубили своите неутрализиращи антитела, реакциите на т.нар. паметови B-клетки и паметови T- клетки все още са били очевидни и не са били нарушени от нови варианти, категорични са изследователите. Тези защити не предотвратяват инфекция, но помагат за предотвратяване на тежко заболяване, добавят те.

Настоящите ваксини срещу SARS-CoV-2 са фокусирани главно върху неутрализирането на антитела, отбелязват изследователите.

„Нашите данни подчертават важността на широкия В-клетъчен и Т-клетъчен имунитет за бъдещите стратегии при създаването на ваксини, насочени към SARS-CoV-2“, смятат те.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
YMW1


Всичко за коронавируса
Още новини
Moderna получи 590 млн. долара от правителството на САЩ за иРНК ваксина срещу птичи грип
20.01.2025 17:28:10

Moderna получи 590 млн. долара от правителството на САЩ за иРНК ваксина срещу птичи грип

Биотехнологичната фармакомпания Moderna получи близо 590 млн. долара от федералното правителство ...

Изследователи от МУ – Варна с временен достъп до ИИ на Скопус
20.01.2025 17:11:58

Изследователи от МУ – Варна с временен достъп до ИИ на Скопус

До 14 февруари 2025 г. изследователите от Медицински университет – Варна  разполагат с ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...