Да бъде създадена временна парламентарна комисия, която да разследва начина, по който здравната каса разпределя бюджетите на болниците. Това искат представители на държавни, общински и частни болници от област Стара Загора.
Те се събраха днес на среща, на която да обсъдят проблемите във връзка с намалените бюджети в областта. Един от поставените на срещата въпроси е фактът, че РЗОК Стара Загора е финансирана несъразмерно спрямо останалите районни каси в страната: за тримесечието област Стара Загора е получила 31 лв. на болен, докато много по-малки области са получили или също толкова, или повече средства. В същото време в Стара Загора има всички видове високоспециализирана медицинска дейност освен кардиохирургия.
Във връзка с този и други подобни въпроси старозагорските болници искат създаването на комисия в парламента, която да се занимае с разпределянето на парите от касата.
Според депутата от БСП Георги Гьоков обаче, който е единственият народен представител от региона, членуващ в здравната комисия в парламента, специална комисия не е нужна. „Защото съществува постоянна комисия по здравеопазване и тя има всички правомощия да наблюдава, да иска сведения, да разисква по проблема“, обясни той пред БНР.
„Това започна драстично да се случва, след като преди две години въведохме един командно-административен начин в здравеопазването, въведохме лимити, стигнахме до там, че НЗОК закупува обем дейности от болниците. Когато става въпрос за здравеопазване, това е недопустимо“, коментира Гьоков. По думите му, решението на проблема е да се върне принципът „парите следват пациента“. „Тогава няма да има чувство за несправедливост при разпределяне на средствата и самите пациенти ще определят къде да отиват парите“, посочи той.
А ще разследва ли парламентарната комисия заплатките в нзок, премиите, всички екстри които получават, размерът на отпуските и това че се раздават допълнителни дни на всички без да се прецени реално имали съответния човек ненормиран работен ден. Да се направи анализ колко служители имат служебни телефони и да се види колко служебни и колко лични разговора са провели с тях. Ще се погледне ли кога идват и кога си тръгват от работа чиновниците на касата, колко време прекарват на пазар и в обедна почивка. Колко пенсионери има работещи в системата и защо те се държат на огромни заплати. Колко от служителите вкл. тези на ръководни длъжности отговарят на изискванията. За колко служители не е обявен задължителния конкурс за заемане на длъжността.....и т.н. и т.н.
Не! Свещени крави се не пипат!!!
Относно бюджетите - в НРД-то пише едно, в правилата второ, в договорите трето, свише инструктират четвърто и устно разпореждат пето, по места в касите интерпретират шесто.... Та, и сто временни комисии да има, едва ли ще разберат "начина, по който здравната каса разпределя бюджетите на болниците"!
Е сега вече окончателно ще развалите рахата на Московата комисарка - Кръстева. Само това и остана,да я разследват от парламента. направо да си наема за адвокати болниците,на които раздаваше пари
Най-много да стане като с парламентарната комисия на Валерата Симеонов за енергетиката. Много грацане и накрая едно голямо НИЩО. Просто да се публикува какво е утвърждавал Надзорът на продънената каца от декември 2015 до януари 2017 и всеки ще си направите изводите сам