Със 123 гласа „за“, „против“ – 92 и „въздържал се“ – 5 парламентът избра кандидата за омбудсман на ГЕРБ-СДС Велислава Делчева. От „Възраждане“ възразиха срещу кандидатурата й с мотива, че нейният съпруг ръководел юридическия отдел на Народното събрание. Любен Дилов от ГЕРБ обаче отвърна, че това не е фатално, тъй като в случая била приложима варненската поговорка „жената на адмирала винаги е контраадмирал“.
Велислава Делчева е юрист, правозащитник и правен експерт с над 20 годишен опит в областта на върховенство на правото, правата на човека, защита от дискриминация и подкрепа за уязвими групи.
Велислава Делчева притежава висше юридическо образование степен „магистър по право" на Софийски университет „Св. Климент Охридски" от 1997 г. Професионалният й път започва като правен експерт в „Инициатива за укрепване на съдебната система", където в рамките на 5 години работи за развитие капацитета на съдебната система в България с акцент върху области като намаляване забавянето на делата и администриране на правораздаването. В това си качество участва в редица работни групи за създаване на законодателство, насочено към подобряване функционирането на съдилищата у нас в съответствие с водещите стандарти на Съвета на Европа за правата на човека и достъпа до правосъдие.
Велислава Делчева развива широка експертиза по проблемите на правовата държава, съдебната система, основните права и свободи. Работила е като международен експерт към Съвета на Европа и Програмата за развитие на Обединените нации по теми като правата на децата и правната помощ. Познава не само състоянието на върховенството на правото и правата на човека в България, но и проблемите на гражданското общество и механизмите за гражданско участие и гражданско включване в изработването на публични политика за овластяване на различни социални групи. Била е правен експерт в Конституционния съд, а в момента е част от екипа на Министерство на правосъдието в дирекция „Стратегическо развитие и програми". Тя има опит в изграждането капацитета и укрепване работата на институциите, както и дългогодишна работа с европейски и международни партньори.
Има и ·няколко години опит в Правната дирекция на Институт „Отворено общество", където участва като експерт в области като ефективната наказателно-правна защита, правна помощ и бюджетирането на съдебната система.
Десет години Велислава Делчева е председател на Управителния съвет на сдружение „Програма за развитие на съдебната система", в който период е наградена с почетен плакет на Висш съдебен съвет за съществения й принос в подобряване работата на българските съдилища.
Фокус в професионалния й опит стават и правата на детето, в качеството й на управляващ двустранния Българо-швейцарско проект към Министерство правосъдието, насочен към подобряване на системата за детско правосъдие у нас. Работи усилено за въвеждане на стандартите на ООН за подкрепа на децата в конфликт със закона.
Работата й като експерт в тази насока, както и опитът й по отношение на правната помощ е високо оценена от офисите на Съвета на Европа в Турция, Армения и Украйна, с които работи в периода 2019-2022 г. като пряко ангажира международната си експертиза по развитие на ориентирано към правата на детето правосъдие и политики за подкрепа правата на детето, както и по развитие на инструментите на правната помощ в общността и защита правата на човека.
От 2022 г. Велислава Делчева е координатор за България на Програмата за върховенство на правото в Централна и Източна Европа, където насочва усилията си към подпомагане на гражданските организации, работещи в областта на върховенство на правото и гражданското образование и подобряване информираността на гражданите.
Велислава Делчева притежава допълнителни квалификации по права на детето и детско правосъдие от Международния институт по правата на детето в Сион, Швейцарция, администриране на правораздаването от Т .М. С Asser Imstitute в Хага, кралство Нидерландия и е обручител на Съвета на Европа за практикуващи юристи по въпросите на недискриминацията с акцент върху правата на рамите и мобилните граждани.
Велислава Делчева притежава експертиза и има публикации и по проблемите на пенитенциарната система, безплатната правна помощ за деца, достъп до правосъдие като основно човешко право и др.
Останалите кандидатури, които не събраха подкрепа в парламента, бяха на бившия правосъден министър Антон Станков, бившия член на Комисията за защита на личните данни Мария Матева, Джема Грозданова, бивш депутат от ГЕРБ и настоящ член на партията, създадена от Цветан Цветанов, Димитър Маргаритов, бивш председател на Комисията за защита на потребителите и бившия омбудсман Мая Манолова.
Ку...вите на ШИШИ И БОКО! Честито, Българе!