!
Сряда, 11 Декември 2024
11
апр
 

Пациенти с Паркинсон играха шах в Световния ден за борба с болестта

Болестта на Паркинсон е второто най-често срещано невродегенеративно заболяване

Сряда, 11 Април 2018 | 17:08:13


Днешният световен ден за борба с болест на Паркинсон беше отбелязан със символичен турнир по шах в София. Събитието е част от информационна кампания в подкрепа на пациентите, а инициативата е на Национална организация на хората, болни от късен Паркинсо

Днешният световен ден за борба с болест на Паркинсон беше отбелязан със символичен турнир по шах в София. Събитието е част от информационна кампания в подкрепа на пациентите, а инициативата е на Национална организация на хората, болни от късен Паркинсон и Национален алианс на хората с редки болести и се осъществява с подкрепата на биофармацевтична компания AbbVie.

В нея взеха участие представители на здравните институции, лекари, пациенти и техните близки: „На Световния ден за борба с болест на Паркинсон е важно да отбележим, че пациентите трябва да са спокойни, че за всеки стадий на болестта има лечение, което се прилага спрямо индивидуалното състояние. В България има доказани специалисти, които помагат ежедневно на тези пациенти и това е едно голямо предимство", заяви академик проф. д-р Иван Миланов. 

Събитието беше подкрепено от Български лекарски съюз и заместник-председателя на съсловната организация д-р Галинка Павлова, която поздрави пациентите и подчерта  необходимостта да се подхожда стратегически към болния и да се прилага най-оптималното лечение.

„Идеята на Световния ден за борба с болест на Паркинсон е да подкрепим пациентите и техните семейства в трудностите, породени от заболяването. Чрез проявата целим и да информираме широката общественост с особеностите на Паркинсоновата болест, с диагностицирането, методите на лечение и рехабилитация на болните, с физиологичните и психологическите последствия от него. Радваме се, че имаме възможността за четвърти пореден път да отбележим инициативата, с която да покажем на болните, че могат да контролират заболяването и да живеят пълноценно", заяви от своя страна Антон Константинов от Националата организация на хората, болни от късен Паркинсон.

Инициативата се проведе под мотото „Всеки ход има значение”, а за символ беше избрана играта на шах, която изисква фини движения на ръцете и стратегическа мисъл - действия, които биха могли да бъдат изключително трудни за пациентите с Паркинсон. Целта на организаторите е да отправят послание, че с адекватна и навременна грижа болните могат да живеят пълноценно, без да се лишават от любимите си занимания като играта на шах.

Световният ден за борба с болестта на Паркинсон се отбелязва всяка година на 11 април по целия свят. През 2017 г. стартира и глобална информационна кампания #UniteForParkinsons, която продължава и през 2018 г.

Болестта на Паркинсон е второто най-често срещано невродегенеративно заболяване и засяга над 6 млн. души по света. Заболяването е диагностицирано за първи път през 1817 г. от британския лекар Джеймс Паркинсон. В ранен стадий се характеризира със скованост на крайниците, забавени или неволеви движения, промени в стойката и тремор, а в най-тежката си форма води до двигателна инвалидизация. Средната възраст, на която се появява болестта, е 60 години, но възрастовата граница пада, като може да възникне и при хора под 30 години.

Пациентите с Паркинсон в България наброяват около 13 000, а около 10% от тях са в късен стадий на болестта. Страната ни е един от добрите примери в контрола на заболяването – пациентите имат достъп до експерти на световно ниво, както и до различни видове терапии, реимбурсирани от НЗОК. Пациентите трябва да бъдат спокойни, че независимо дали се намират в ранен или в късен стадий на заболяването, за тях има различни видове лечение, посочват организаторите на днешното събитие. 

 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
uASk


Всичко за коронавируса
Още новини
Изявени лекари получиха от президента орден „Св. Св. Кирил и Методий“ огърлие
10.12.2024 17:30:42

Изявени лекари получиха от президента орден „Св. Св. Кирил и Методий“ огърлие

Президентът Румен Радев удостои днес на церемония в Гербовата зала на „Дондуков“ 2 из ...

Проектобюджетът за 2025 г. предвижда 1,2 млрд. лв. за МЗ
10.12.2024 17:11:46

Проектобюджетът за 2025 г. предвижда 1,2 млрд. лв. за МЗ

Проектът на държавния бюджет за 2025 г. предвижда 1 224 195,8 хил. лв. за Министерството на здрав ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...