!
Вторник, 07 Април 2026
20
ян
2
 

Пациентски организации „Заедно с теб“ подкрепят МЗ за строежа на детската болница

Понеделник, 20 Януари 2020 | 09:52:47
2

„Пациентски организации „Заедно с теб“ подкрепяме Министерство на здравеопазването за довършването на сградата в двора на Александровска за Национална детска болница и категорично се противопоставяме на всякакви лобистки интереси спор

„Пациентски организации „Заедно с теб“ подкрепяме Министерство на здравеопазването за довършването на сградата в двора на Александровска за Национална детска болница и категорично се противопоставяме на всякакви лобистки интереси според експерти и опити за манипулиране на обществото“. Това пише в тяхна позиция, изпратена до медиите.

В петък стана ясно, че фирмата, избрана за строежа е ДЗЗД „ДЕТСКО ЗДРАВЕ“ с участници в обединението "Главболгарстрой" АД, "ГБС – Пловдив" АД и "Главболгарстрой Интернешънал" АД.  Цената според офертата е 77 839 442, 89 лв.

От „Заедно с теб“ съобщават, че са проведени редица разговори с експерти по проектиране, строителство, лекари и администрация на Министерство на здравеопазването и считат, че решението е правилно и така ще се осигури бързо, организирано и качествено лечението на децата.

„Няколко са фактите, върху които искаме да обърнем внимание на обществото с оглед на избягване на заблуди.

Сградата е построена по преработен проект от 1990 г., който покрива изискванията по сегашния земетръсен план. Това дава на конструкцията много големи резерви по отношение на земетръса и на поемането на вертикални товари.

Височината между осите на плочите е 7.20 м и затова възможностите за движение и преразпределение, които налага една нова, съвременна болница, са много големи. Има пространства дълги по 30 метра, което допълнително дава гъвкавост на решенията.

Тази сграда е строена от 1990 до 1994 г., което прави около 24 години. Има стар проект от 1978 г., но той изобщо не е задвижван. Всяка плоча е приемана една по една с протоколи, според законодателството.

Според конструктори няма нужда от ремонти, тъй като конструкцията е напълно завършена. Има да се правят само довършителни работи. Марките на бетона са със сертификати. Същото и е с арматурата.

Предложението за събаряне не е много подходящо за приемане, тъй като ще са нужни  2-3 години да се изнесат материалите и около 30 милиона лева, според експерти. Само фундаментната плоча е 1.5 м. Много трудно ще се извади. А и защо да се вади, като вече я има“, пише още в позицията.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
5N2r

Гост 20.01.2020 11:19:57

Пенка подкрепя и крепи на Киро министерския пакет

Запознат 20.01.2020 10:16:15

Зад „Пациентски организации „Заедно с теб“ стои единствено Пенка. Стремежът да се хареса на властта бъди смях и съжаление...


Всичко за коронавируса
Още новини
МЗ с над 20 въпроса до директора на Здравната инвестиционна компания за детска болница
06.04.2026 17:26:27

МЗ с над 20 въпроса до директора на Здравната инвестиционна компания за детска болница

Ръководството на Министерството на здравеопазването изпрати писмо до директора на Здравна инвести ...

СЗО търси 30 млн. долара за възстановяване на здравния сектор в Ливан, Иран, Ирак, Сирия и Йордания
06.04.2026 16:59:49

СЗО търси 30 млн. долара за възстановяване на здравния сектор в Ливан, Иран, Ирак, Сирия и Йордания

Генералният директор на СЗО д-р Тедрос Гебрейесус призова в публикация в социалните мрежи за спеш ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...