Правителството на Пекин обяви, че от 1 юли ще поеме заплащането на 16 вида технологии за асистирана репродукция, които са достъпни в здравната система на града, предаде Ройтерс, позовавайки се на официални китайски източници. Това е поредният ход на властите да стимулират раждаемостта в страната, която непрекъснато спада.
Инвитро фертилизация, трансплантация на ембриони, замразяване и съхранение на сперма са някои от процедурите, които ще бъдат включени в основната застраховка, заяви Ду Син, заместник-директор на Общинското медицинско застрахователно бюро в Пекин.
Мярката идва, след като Китай отчете първия си спад на населението от шест десетилетия. Броят на новородените падна до рекордно ниското ниво от 6,77 на 1000 души през миналата година и се очаква да намалее още през 2023 г.
Националната здравна комисия на Китай миналия август издаде и изпрати на провинциите насоки за реформиране на политиките с цел вдигане нивата на раждаемостта.
Ляонин, провинция в североизточната част на Китай, още през май обяви, че ще включва в медицинските застраховки технологии за асистирана репродукция от 1 юли.
Съобщението на Пекин идва и преди съдебната присъда за Тереза Сю, неомъжена 35-годишна китайка, която съди държавна болница в Пекин за нарушаване на правата й, като отказа да замрази яйцеклетките си, защото не е омъжена.
Загрижени за бързото застаряване на Китай, правителствени съветници предложиха през март самотните и неомъжените жени да имат достъп до замразяване на яйцеклетки и инвитро оплождане (IVF), наред с други подобни услуги.
Трудно е за неомъжените жени в цялата страна да имат достъп до лечение за безплодие като инвитро оплождане и технологии за замразяване на яйцеклетки поради националното правило, че трябва да са омъжени.
Някои частни клиники в провинции, като например в югозападната провинция Съчуан, вече са започнали да разрешават инвитро оплождане поради намаляващите раждания.
Либерализирането на асистираната репродукция в цялата страна може да отключи процес на все по-голямо търсене на такива услуги, смятат експерти в сектора. Те обаче предупреждават, че това може да се окаже проблем, защото китайският пазар наистина е най-големият в света, но капацитетът на здравната система да отговори на толкова голямо търсене е ограничен.