Надзорният съвет на НЗОК и БЛС подписаха анекса към НРД 2023-2025 г. на днешното заседание на Надзора, съобщи пред журналисти председателят на Надзора и зам.-министър на здравеопазването Явор Пенчев.
„Искам да благодаря за изключително колегиалното отношение както от страна на БЛС, така и от страна на управителя на Касата и на всички служители, тъй като именно това отношение позволи по сравнително лек начин да мине цялата процедура по договаряне и самото подписване на това допълнително споразумение“, каза още Пенчев.
Председателят на БЛС д-р Николай Брънзалов уточни, че новите моменти в анекса са увеличаване на средствата за грижа за децата и полиморбидните пациенти. „Целево от увеличението на бюджета за ПИМП 23 млн. лв. отиват само в педиатричните практики за грижа за децата и водене на профилактика. Другият акцент в първичната извънболнична медицинска помощ са пациентите с хронични заболявания, които се водят на диспансерен отчет. В СИМП се запазва тенденцията колегите, които работят в системата й, да получават по-високо заплащане за прегледите. Увеличени са средствата и за ЛКК, за образната диагностика и за патоанатомичните изследвания“, каза д-р Брънзалов.
По думите на председателя на Лекарския съюз най-големият проблем в бюджета за здравеопазване е в частта за болнична помощ. „Всички пера в бюджета, но особено в болничната помощ, имат недостиг на средства. НЗОК има дълг към лечебните заведения за миналата година, защото касовото изпълнение на бюджета за 2024 е по-голямо от увеличените средства за 2025 г. Там проблемите трябва да бъдат решавани и на политическо ниво“, каза д-р Брънзалов.
Той допълни, че сега нито една клинична пътека не може да получи по-висока цена, но в същото време обществото изисква от лекарите да въвеждат нови технологии и да има нови дейности. „При тази конюнктура и липса на средства това не може да се случи. Лекарите у нас правят всичко, което се прави по света, но в много ограничени финансови рамки“, каза още д-р Брънзалов.
„Преговорите не бяха лесни, но в съвсем кратък срок постигнахме споразумение по доста щекотливи въпроси. За първи път Касата финансира дейност на специалисти по здравни грижи с публичен ресурс. С анекса се осигурява част от ресурса на Касата в извънболничната медицинска помощ да бъде използван за профилактика с цел намаляване на броя на хоспитализациите занапред“, каза управителят на НЗОК доц. Петко Стефановски.
Той съобщи, че по предложение на БЛС в анекса е записано, че Здравната каса вече ще санкционира и персонално лекари за отчетена, но неизвършена дейност в болниците. В случай, че НЗОК установи надписана дейност санкцията освен за болницата, ще бъде и лично за лекаря, извършил нарушението. Предвижда се да бъде прекратен договорът на лекаря по съответната клинична пътека в срок за 12 месеца без право да работи по нея.
Представителят на пациентските организации в Надзорния съвет адв. Силвия Величкова заяви, че не е подписала анекса, тъй като в него липсва възможността Здравната каса да реимбурсира биомаркерите.
„Тепърва предстои да бъде изработена амбулаторна процедура. Сега има определено финансиране от 5 млн. лв., но то е в частта за медицински изделия. Когато трябва да се прекопае нивата, една лопата не е достатъчна. На този етап е осигурена само лопатата. Ние сме започнали работа, създадена е работна група, която трябва да направи точен анализ как да бъдат имплементирани биомаркерните тествания в ежедневната практика на лекарите и се надявам, че при изготвени точни правила, това един ден ще стане“, каза д-р Брънзалов.
Трябва да се създадат правила и да се направи анализ в как тези биомаркери се реимбурсират в останалите европейски държави, до каква стойност и каква стойност се заплаща от фармацевтични компании, от публични средства или от частни фондове, коментира и доц. Стефановски. По думите му такъв анализ е поискан от Министерството на здравеопазването.
Значи променяме отменени членове от НРДто, за да лапкаме още по болниците. Верно надминаха себе си!!! Гениален анекс, който няма публикуване!!! Евала, богове!
Като са разписали, кой проспа заяката в Държавен вестник, та да видим какво са подписали????
"Продължаваме Промяната" ще внесе в Народното събрание проект на решение за повишаването от 1 юни 2025 г. на минималното основно заплащане на медицинските сестри и акушерките на 90% от средната работна заплата в страната Освен това от ПП искат повишение на заплатите и на младите лекари без специалност до 125%. Това съобщение направиха днес лидерите на партията и депутати от ПП на среща с представители на Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи, предаде Дарик. Проектът предвижда: Задължаване на Министерски съвет в срок от 30 дни за разработи конкретни мерки за повишение на възнагражденията на медицинските специалисти – млади лекари, медицински сестри, акушерки и др. от 1.06.2025 г. чрез финансиране от държавния бюджет и бюджета на НЗОК. Мерките включват повишаване на минималните заплати на медицинските специалисти от второстепенните разпоредители с бюджетни средства към Министерство на здравеопазването, както и работещите в детски градини и ясли. Предлага се минималното трудово възнаграждение да стане: 90% от средната работна заплата за медицински сестри и акушерки; 125% от средната работна заплата за млади лекари без специалност. Министерски съвет да приведе в действия мерките, приети с решение на 50-то Народно събрание от 07.08.2024 г., по предложение на „Продължаваме Промяната“, за осигуряване на системата на здравеопазване с медицински сестри и акушерки с акцент върху увеличаване на възнагражденията на медицинските специалисти чрез трансфери от държавния бюджет. В срок от 60 дни Министерският съвет да изготви и представи средносрочна двугодишна и дългосрочна - до 2030 г. стратегия за дългосрочно устойчиво повишение на възнагражденията на медицинските специалисти. Мотивите за това решение са продиктувани от продължаващите протести на медицински специалисти в цялата страна, недостигът на достойни възнаграждения и тежките условия на труд в сектора. Според официалните данни, средната брутна заплата на медицинските сестри и акушерките е значително под средното равнище за страната, въпреки увеличения бюджет на НЗОК и поскъпването на клиничните пътеки.
Тея верно са големи циркаджии
МНОГО ЖАЛКО ЗА ОБЩИНСКИТЕ БОЛНИЦИ.в ТАЯ ДЪРЖАВА БЪЛГАРИЯ САМО ЗА ДЖИПИТА И ЧАСТНИ БОЛНИЦИ СЕ МИСЛИ.НЕ СЕ ПРАВИ НИЩО ЗА ОБЩИНСКИТЕ БОЛНИЦИ.тЕ ЩЕ ОСНАНАТ БЕЗ ПЕРСОНАЛ.нЯМА УВЕЛИЧАВАНЕ НА НИТО ЕДНА НИСКОПЛАТЕНА ПЪТЕКА.кАК ДА СЕ УВЕЛИЧАТ ЗАПЛАТИТЕ НА МЕД.СЕСТРИ.бЕДНИ ОБЩИНИ.СБОГОМ ОБЩИНСКИ БОЛНИЦИ.
В България е така! За това....куфарите....и дим да те няма .. Тук не си заслужава!
По една продължителна анестезия им трябва на целия политически елит ,обаче без реанимация!
Търпим и си говорим само недоволно! Масови протести !Спиране на плановите приеми по болниците и тогава ще ни забележат! Безхаберна политика от години към медиците!
За пореден път, БЛС и НЗОК забравиха, че съществува и специалност Анестезиология. Никой, никога, нищо не знае как да се финансира. Никой, никога и по никакъв начин не се сеща и за тези специалисти, които драстично намаляват. Останаха на 400 болници, едва около 500 действащи анестезиолози, не говоря за дипломите .. Срам и позор за БЛС и НЗОК.
Тая снимка е като рецепта за зеленчукова супа - вземи два моркова и един голям картоф
След Мавров скоро ще започне издирване и на тъпоумните пеперуди, които му се д.п..а в рамките на година и половина
Лекарската професия е и НАЙ - НИСКО ПЛАТЕНА. Към момента основните зплати са: лекар БЕЗ специалност -2 000 лева, лекар СЪС специалност 2100 лева. Не говорим за заплатите на ФЕОДАЛИТЕ - проф. Генчо Начев, Костов И КОМПАНИЯ. За СРАВНЕНИЕ един КАНТОНЕР в БДЖ /Държавно Предприятие/ е с основна заплата - 1850 лева. Основното му трудово задължение е да направи обход на железопътна линия, която дейност му отнема 1,5 часа от работното му време. Прослуженото време в БДЖ е 2% на година, 2-ра категория труд, ДОКАТО в МЕДИЦИНАТА е 1%, 3-та категория. България и ЕВРОПА............... Министър ПЕТКОВА - финансов министър, според бюджета на която сме ЕВРОПЕЙСКА ДЪРЖАВА да подходи професионално и да направи справка за това - КОЛКО ПОЛУЧАВА един КАНТОНЕР в ЕВРОПА и КОЛКО ПОЛУЧАВА един ЛЕКАР. УБЕДЕНИ сме в ПОЛОЖИТЕЛНИЯ конвергентен доклад.
Мавров отмаря в хотела на Козела в Созопол
Нямат наяждане тия лапачи ! Последна им грижа е пациента.
Къде е Мавров
издирват го