Петък, 21 Март 2025
22
юни
3
 

Помощник-фармацевти настояват за ясна законова регулация на професията

Образованието, което имаме, е достатъчно стойностно, искаме пълноценна професионална реализация, казаха те

Четвъртък, 22 Юни 2023 | 14:48:16 Невена Попова
3

Необходима е промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) , която да регламентира ясно мястото на помощник-фармацевтите в процеса на лекарствоснабдяването и лекарственото обслужване и правомощията им като медицински професион

Необходима е промяна в Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина (ЗЛПХМ) , която да регламентира ясно мястото на помощник-фармацевтите в процеса на лекарствоснабдяването и лекарственото обслужване и правомощията им като медицински професионалисти. За това призоваха на пресконференция днес от Българската асоциация на помощник-фармацевтите (БАПФ). Те бяха категорични, че при сега действащото законодателство дейността им остава незаконна, тъй като в ЗЛПХМ има взаимно противоречащи си и изключващи се текстове, засягащи тяхната работа.  

Помощник-фармацевтите у нас са близо 4000 и работят във всички структури от фармацевтичния сектор – открити и болнични аптеки, селски аптеки, денонощни аптеки, аптечни складове, под ръководството на магистър-фармацевт, както е записано в закона, стана ясно по време на пресконференцията. Поради липсата на ясна регулация обаче, те са принудени да се крият при проверки от ИАЛ и РЗИ, защото обсега им на работа не е дефиниран и присъствието им може да стане обект на санкции.

„Нашето образование е достатъчно стойностно, изучаваме същите предмети, които изучават и магистрите, преподават ни същите преподаватели. Парадокс е, че през 60-те години на миналия век, когато тази професия е създадена у нас, помощник-фармацевтите са получавали дипломи за средно образование, после за полувисше и тогава са имали много повече правомощия, отколкото сега, когато се дипломираме като бакалаври по Закона за висшето образование и знанията ни никак не са малки. Парадокс е тези знания да не се използват, след като у нас недостигът на медицински специалисти никак не е малък“, каза Лиляна Петрова, председател на БАПФ.

Тя бе категорична, че не отговарят на истината злонамерени твърдения, разпространявани в публичното пространство, според които помощник-фармацевти не искат да работят под ръководството и контрола на магистри.

„От години работим заедно с магистрите и никога не сме имали противоречия и неразбирателства, напротив, те ни подкрепят“, каза Лиляна Петрова и призова управляващите да поемат инициативата и да тръгнат по пътя на диалога, за да бъдат направени необходимите законови промени, още повече, че такава промяна би била и в съзвучие с препоръките на СЗО.

„Получихме подкрепа от СЗО в специално писмо, също така имаме заявена подкрепа от две големи пациентски организации – Конфедерация „Защита на здравето“ и Пациентски организации „Заедно с теб“, допълни председателката на БАПФ.

От думите й стана ясно, че в много страни в ЕС, както и в САЩ и Азия работят професионалисти със сходна професия – там те се наричат „аптечни техници“, „фармацевтични асистенти“ или „фармацевтични техници“, имат средно образование, а мястото им в здравната система е точно регламентирано, като дори от началото на тази година в Германия със закон им се дава право при определени условия – стаж и квалификация, да работят самостоятелно, без надзора на магистър-фармацевти.      

В пресконференцията участваха и представители на Сдружението на кметовете на кметства. Неговият председател Румен Стоянов бе категоричен, че кметовете на повече от 4100 села у нас застават изцяло зад исканията на помощник-фармацевтите, защото тяхното професионално присъствие е необходимо на хората по селата, които са със силно ограничен достъп до лекарства и медицински стоки. При сега действащото законодателство у нас право да разкриват аптеки в селата имат само магистри, а помощник-фармацевти могат да работят единствено ако са сключили договор с тях. 



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
VatG

Бивш помощник-фармацевт 31.07.2023 14:14:20

До Шоко Да, имат право да открият и ако се появи магистър-фармацевт и също открие - помощникът се маха! Не е уредено тяхното положение и в аптеките. Унизителна работа за хора, които достойно си вадят хляба. Добре, че вече не работя това!

Шоко 23.06.2023 20:04:14

Помощник фармацевтите могат да откриват аптеки в населени места под 5000човека ако няма магистър. Да престанат да манипулират. По принцип тази професия е отломка от съветски времена и ондавна трябваше да бъде закрита.

Гост 22.06.2023 19:37:48

Не е необходимо помощниците да изучават същите предмети, които изучават и магистрите.


Всичко за коронавируса
Още новини
През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.
20.03.2025 17:22:40

През 2024 г. средната заплата на лекарите в държавните болници е била 1998 лв.

Министерство на здравеопазването е предприело действия за стартиране на преговорите по Колективни ...

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“
20.03.2025 16:54:58

Скрининг за риска от туберкулоза в МБАЛ „Д-р Атанас Дафовски“

Седмица на отворените врати за туберкулоза организира кърджалийската МБАЛ „Д-р Атанас Дафов ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...