Преструктурирането на отделенията е последния вариант за спасяване на шуменската болница. Това заяви директорът на МБАЛ-Шумен д-р Атанас Атанасов пред БНР. „Оттук насетне ще се налага закриване на цели структури и отпадане на дейности“, каза той.
По време на последния парламентарен контрол министърът на здравеопазването Кирил Ананиев заяви в отговор на питане на депутата от БСП Иван Иванов, че министерството има план за оптимизиране и преструктуриране на лечебното заведение. От отговора на министъра стана ясно още, че болницата има текуща загуба от 2, 060 млн. лв., а задълженията към доставчиците са над 2,5 млн. лв.
"В момента себестойността на здравния продукт, който произвежда лечебното заведение, е по-голяма от приходите, които получава. През последните 3 години на 5 пъти бяха променяни минималната работна заплата и минималните осигурителни прагове. Това за лечебно заведение като нашето с близо 800 души персонал означава около 2 млн. лв. ръст на разходите", коментира пред БНР данните д-р Атанас Атанасов. Повишените цени на всички суровини и материали, с които работи болницата, на лекарствените и медицински продукти, на тока, също водят до трупане на задължения, уточни още той.
„Моята позиция е, че с редуцирането на разходи лечебното заведение нито ще се стабилизира, нито ще може да привлича квалифицирани кадри или да набавя нова апаратура. То просто ще оцелява“, категоричен беше д-р Атанас Атанасов.
Дълговете на МБАЛ Шумен са над 2 млн. лв.
18.01.2018 13:45:54МБАЛ Шумен започва дело срещу касата за неизплатена надлимитна дейност
17.01.2018 12:53:11Структурни промени заради недостиг на средства в МБАЛ Шумен
10.01.2018 14:19:19