Неделя, 24 Септември 2023
25
окт
 

Практическото и научно знание в областта на аутизма се срещат по време на конференцията „Аутизмът не е присъда!“

Как да бъдат преодолени проблемите с образователната среда на децата с аутизъм?

Петък, 25 Октомври 2019 | 09:27:40


Първата международна конференция „Аутизмът не е присъда!“, която ще се състои от 11 до 13 ноември в София, е посветена на споделянето на напредъка в практическото и научното познание за аутизма. Част от водещите лектори на форума – св

Първата международна конференция „Аутизмът не е присъда!“, която ще се състои от 11 до 13 ноември в София, е посветена на споделянето на напредъка в практическото и научното познание за аутизма. Част от водещите лектори на форума – световно признати експерти в областта, за пръв път ще представят пред българската аудитория най-новите възможности за подобряване начина на живот на хората с аутизъм.

Един от акцентите по време на конференцията ще бъде и темата за проблемите, които имат децата с аутизъм с образователната система. Експерти в областта споделят, че в световен мащаб най-голямата трудност за тези младежи в училище идва оттам, че те трудно срещат професионално подготвени специалисти, които са готови да работят с тези деца, да подпомогнат тяхната социализация и  да ги подкрепят в постигането им на по-добри резултати. „Необходима е още много интервенция и много работа, както с учителите, така и с техните връстници, тъй като децата с аутизъм представляват сериозно предизвикателство най-вече с това, че те имат различно поведение“, споделя Калоян Дамянов, директор на Регионалния център за подкрепа на приобщаващото образование в София. Според него от съществено значение е този проблем да бъде поставен и в общественото внимание, за да могат хората с аутизъм да срещат повече разбиране у околните и да бъдат успешно приобщени към социалната среда.

 Някои от най-често срещаните проблеми на хората с това поведенческо разстройство са:

  • трудности при изграждане на контакт с околните;
  • изразяване на собствените емоции;
  • забавяне в развитието на речта;
  • затруднения в самостоятелността.

Какви могат да са решенията за тях ще бъде обсъдено по време на уъркшоповете, част от конференцията. В малки групи лекторите на форума ще очертаят пред участниците конкретни практически стъпки, давайки реални примери от дългогодишния си опит в работата си с хора от аутистичния спектър.

Събитието е насочено не само към експерти, терапевти и родители, но и към всички, които искат да получат актуални експертни знания в областта на аутизма.



Още по темата

Коментари по темата

Правила на форума за коментари
N286


Всичко за коронавируса
Още новини
80 са новите случаи на коронавирус, няма починали
24.09.2023 09:01:09

80 са новите случаи на коронавирус, няма починали

80 са новодиагностицираните с COVID-19 за последните 24 часа при 435 направени теста. 62. ...

Откриват нова модерна сграда на Медицински университет-Пловдив
23.09.2023 11:25:28

Откриват нова модерна сграда на Медицински университет-Пловдив

С тържествена церемония ще бъде открита новата сграда на „Учебен корпус 2“ на Медицин ...




Актуална тема
Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?
12.05.2021 15:14:28 Полина Тодорова

Нужна ли е промяна на търговския статут на болниците?

Със затихването на епидемията от COVID една друга ключова за здравния сектор тема отново бе поста ...