Психологическият стрес от пандемията е широко разпространен, а хората, които са преболедували COVID-19, са изложени на много по-висок риск от нови проблеми с психичното здраве, в сравнение с онези, които са успели да избегнат инфекцията. Това сочат резултатите от проучване, публикувано в Тhe British Medical Journal (BMJ).
Екипът е сравнил данните на близо 154 хиляди души, преживели COVID-19 поне един месец след поставянето на диагнозата, с данни на повече от 5,6 млн. техни връстници, които не са прекарали COVID инфекция.
В продължение на една година преболедувалите COVID са били с 35% по-висок риск от ненаблюдавани до този момент тревожни разстройства, с 39% по-висок риск от депресивни разстройства, с 55% по-висок риск от употреба на антидепресанти, каквито не са приемали преди, с 34% по-висок риск от разстройство поради употреба на опиоиди, каквито не са употребявали преди, както и с 20% по-висок риск от разстройство, свързано с неопиоидни субстанции, каквито не са приемали преди.
Преболедувалите също така са били с 80% по-висок риск от когнитивен спад и с 41% по-висок риск от нарушения на съня. И двете състояния не са били наблюдавани при тях преди коронавирусната инфекция.
Рискът от възникване на тези проблеми е бил чувствително повишен дори и при нелекуваните в болница, отбелязват изследователите. Най-високите нива обаче са били регистрирани при хоспитализирани поради COVID-19, подчертават те.
„На всички, които страдат от едно или повече от тези състояния трябва да бъде казано ясно „Не сте единствените, потърсете помощ“, обяснява ръководителят на изследването д-р Зияд Ал-Али от Вашингтонския университет в Сейнт Луис. Той е категоричен, че винаги е по-добре тези оплаквания да бъдат идентифицирани и лекувани възможно най-рано.
"На този проблем трябва да обърнат внимание и политиците, и правителствата, при това преди той да прерасне в много по-голяма криза", категоричен е д-р Ал-Али.