!
Вторник, 13 Май 2025
29
май
 

Преминахме пика на заболеваемостта от коклюш

Сряда, 29 Май 2024 | 14:25:59


145 са случаите на коклюш, регистрирани през миналата седмица, като от тях потвърдените са 140. Това показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Броят им е с 40 по-малко от регистрираните седмица по-рано, отчитат от Н

145 са случаите на коклюш, регистрирани през миналата седмица, като от тях потвърдените са 140. Това показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Броят им е с 40 по-малко от регистрираните седмица по-рано, отчитат от НЦЗПБ.

Случаите на коклюш у нас намаляват за четвърта поредна седмица. Пикът на заболяването бе преди месец, когато Центърът отчете над 280 случая за периода 22-28 април. Само седмица по-късно броят им отбеляза рязък спад с около 100 и заболелите от коклюш се задържаха в рамките на около 180 случая седмично, до миналата седмица – 20-26 май, когато са регистрирани под 150 нови заболели.

Припомняме, заради рязкото увеличаване на случаите на коклюш у нас, както и двата смъртни случая на бебета, здравните власти предприеха мерки като сваляне на възрастта за първа имунизация на бебетата от осем на шест седмици и организиране на безплатни имунизации за бременни в третия триместър.

По отношение на заболеваемостта от варицела в момента също се наблюдава спад, показват данните на НЦЗПБ. През миналата седмица са регистрирани 471 случая – с 382 по-малко от отчетените седмица по-рано. Общият брой случаи от началото на годината пък е 16 562, което е с 4929 по-малко от същия период на предходната година, отчитат от Центъра.

За щастие, въпреки сериозния ръст на морбили в Европа, у нас подобен не се наблюдава. Изминалата седмица е поредната, в която няма открит случай на заболяването. От началото на годината досега е отчетен само един случай на морбили, открит в началото на април.



Коментари по темата

Правила на форума за коментари
8VSn


Всичко за коронавируса
Още новини
Д-р Брънзалов: Трябва да се мисли за амбулаторна процедура за пациентите с хепатити
12.05.2025 18:18:22 Невена Попова

Д-р Брънзалов: Трябва да се мисли за амбулаторна процедура за пациентите с хепатити

В България само от хепатит C губим около 412 живота годишно. Има спад в обхвата на ваксинацията з ...

Професията „медицинска сестра“ ще бъде обявена за защитена
12.05.2025 17:17:41

Професията „медицинска сестра“ ще бъде обявена за защитена

Работи се за обявяването на професията „медицинска сестра“ за защитена. Това заяви зд ...




Актуална тема
Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите
29.09.2023 13:59:52 Владимир Попов

Методиката за плащане на онколекарствата обещава нови болнични дългове и влошено лечение на пациентите

Решение на Надзорния съвет на Националната здравноосигурителна каса от 25 септември отново разбун ...

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?
14.03.2023 14:59:29 Невена Попова

Фалшивите реклами - търсим ли решение или се възхищаваме от проблема?

Запознайте се: той е проф. Страхил Вачев, „знаменит български кардиолог“. Пенсионирал ...

Защо НРД 2023 стана
24.11.2022 15:15:08 Надежда Ненова

Защо НРД 2023 стана "ябълка на раздора"

Проектът за НРД 2023-2025, изпратен от НЗОК на БЛС, отново предизвика напрежение между договорнит ...

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването
15.02.2022 13:19:48 Владимир Попов

Без увеличение на цените на пътеките болници ще са на ръба на оцеляването

С над 600 млн. лв. е увеличен бюджетът на Националната здравноосигурителна каса за 2022 година в ...